Zapalili znicze na grobach bohaterów narodowych

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

dodane 29.10.2019 14:07

Kilka dni przed uroczystością Wszystkich Świętych żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej posprzątali groby bohaterów narodowych.

Zapalili znicze na grobach bohaterów narodowych Elbląg; 29.10.2019 r. Żołnierze WOT zapalili znicze na grobach bohaterów narodowych. Agata Bruchwald /Foto Gość

Żołnierze z 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie Wojsk Obrony Terytorialnej we wtorek udali się na elbląskie cmentarze Agrykola i Dębica, by posprzątać i zapalić znicze na grobach bohaterów narodowych.

Była to kolejna taka akcja. Żołnierze WOT na elbląskich cmentarzach są przed każdą ważną rocznicą, np. wybuchu powstania warszawskiego. Kilka tygodni temu nagrobki oznakowali biało-czerwoną wstęgą, dzięki czemu są one bardziej widoczne. - Jesteśmy żołnierzami. Dziedziczymy tradycję Armii Krajowej i się z nią identyfikujemy - mówi Anna Szczepańska, specjalista ds. komunikacji 43. Batalionu Lekkiej Piechoty w Braniewie.

W Elblągu jest ponad 40 grobów żołnierzy Armii Krajowej. Z roku na rok jest ich coraz więcej, kolejni świadkowie historii odchodzą. Bywa również, że idąc cmentarnymi alejkami, żołnierze zauważają kolejny nagrobek z informacją, że spoczywa tam powstaniec warszawski. Na wielu z nich niestety taka informacja nie została umieszczona, ale żołnierze starają się różnymi sposobami odnaleźć groby wszystkich bohaterów narodowych. - To są ludzie, którzy walczyli o wolną Polskę. Dzięki nim my dziś tu jesteśmy - zaznacza A. Szczepańska.