Elbląg. Pijarzy balują z patronami

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

dodane 30.10.2019 16:15

Tegoroczny Bal Wszystkich Świętych w Zespole Szkół Pijarskich w Elblągu odbywał się pod opieką patronów Polski.

Elbląg. Pijarzy balują z patronami Elbląg, 30.10.2019 r. Bal Wszystkich Świętych w Zespole Szkół Pijarskich. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Pod opieką wielkich polskich świętych, patronów naszej ojczyzny, bawili się dziś uczniowie Zespołu Szkół Pijarskich w Elblągu. Tegoroczny Bal Wszystkich Świętych w placówce prowadzonej przez zakonników był doskonałą okazją, aby nie tylko dać upust energii, ale także poznać te wyjątkowo zasłużone postacie z polskiej historii.

Królowały oczywiście tańce i zabawy pijarskie, przy których wesoło pląsali najmłodsi w różnorodnych kolorowych przebraniach. Na parkiecie nie mogło zabraknąć św. Mikołajów, św. Janów Pawłów II, św. sióstr Faustyn czy rycerzy, pogromców smoka - św. Jerzych.

Najmłodsi uczniowie szkoły przygotowali także prezentacje na temat świętych, którzy odegrali ważną rolę w historii Polski. W czasie balu można było więc poznać m.in. historię, św. Stanisława, biskupa krakowskiego, św. Kazimierza Królewicza, który nie bał się być świętym, czy też św. Stanisław Kostki, patrona ministrantów, dzieci i młodzieży.

Uczniowie II klasy przygotowali z kolei sylwetkę Jana Kantego, który słynął z wielkiego miłosierdzia. Jak przypomnieli, św. Jan z Kęt był również profesorem na Akademii Krakowskiej, jego ukochanymi dyscyplinami były filozofia i teologia. Został kanonizowany tuż przed rozbiorami Polski w 1767 roku. "Dlatego Ojciec Święty polecił wówczas całemu światu modlić się za naszą ojczyznę" - podkreślali uczniowie.

W czasie balu rozgrywano także liczne konkursy, w tym np. układanie postaci świętych z puzzli.