Zmarł ks. inf. Mieczysław Józefczyk

red.

publikacja 25.12.2019 22:14

Wieloletni proboszcz parafii pw. św. Mikołaja w Elblągu, żołnierz Armii Krajowej, powstaniec warszawski.

Zmarł ks. inf. Mieczysław Józefczyk Ks. inf. Mieczysław Józefczyk (1928-2019). Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Ks. inf. Mieczysław Józefczyk zmarł po długiej chorobie 25 grudnia w Elblągu.

Urodził się 15 maja 1928 roku w Woli Miechowej k. Komańczy w Bieszczadach. Podczas II wojny światowej walczył jako żołnierz Armii Krajowej w Powstaniu Warszawskim. Po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski pozostał żołnierzem zbrojnego podziemia. Od grudnia 1945 do marca 1947 r. przebywał w ukryciu, ujawnił się na skutek amnestii.

Wyższe Seminarium Duchowne „Hosianum” w Olsztynie ukończył w 1950 roku. Był wikariuszem w parafii pw. św. Józefa w Morągu, a następnie proboszczem w Dubeninkach, Wieliczkach i Węgorzewie. Od 1968 do 2005 roku pełnił funkcję proboszcza w parafii pw. św. Mikołaja w Elblągu.

W 1978 r. ks. Mieczysław uzyskał tytuł doktora teologii z zakresu socjologii religii na Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. W latach 1987-1992 był wikariuszem biskupim ówczesnej diecezji warmińskiej na terenie województwa elbląskiego, a w latach 1992-2005 - wikariuszem generalnym nowopowstałej diecezji elbląskiej.

Zmarł ks. inf. Mieczysław Józefczyk

Od jesieni 1980 roku był kapelanem „Solidarności” Regionu Elbląskiego. Równocześnie kontynuował odbudowę kościoła św. Mikołaja w Elblągu, doprowadził także do utworzenia wielu nowych parafii.

Ks. inf. Mieczysław był autorem licznych publikacji książkowych. Przez Jana Pawła II został ustanowiony Protonotariuszem Apostolskim - infułatem. Był kanonikiem Kapituły Katedralnej Elbląskiej, Honorowym Obywatel Miasta Elbląga, uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.