Przyjdź na Orszak Trzech Króli

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 28.12.2019 09:50

Już niebawem ulicami naszych miejscowości przejdą Orszaki Trzech Króli.

Jak co roku 6 stycznia spotkajmy się na Orszaku Trzech Króli. Te największe uliczne jasełka, obecne w polskich miastach i wsiach od kilku lat, cieszą się także rosnącą popularnością w naszej diecezji. W tym roku wspólnie radujemy się i kolędujemy aż w 900 miejscowościach w Polsce oraz kilkunastu za granicą. To rekordowa liczba zgłoszonych chętnych. W roku 2020 hasłem orszaków będą słowa "Cuda, cuda ogłaszają" z kolędy "Dzisiaj w Betlejem".

W Elblągu orszak rozpocznie się tradycyjnie na Placu Jagiellończyka o godzinie 13. Uczestnicy przejdą ulicami: 12 Lutego, Armii Krajowej, Garbary i Starym Rynkiem. Każdy dekanat miasta to jeden orszak królewski. Wierni z dekanatu Elbląg Śródmieście będą stanowić orszak króla reprezentującego Europę (kolor czerwony), wierni z dekanatu Elbląg Północ pójdą w orszaku króla reprezentującego Afrykę (kolor niebieski), a wierni z dekanatu Elbląg Południe wcielą się w świtę króla reprezentującego Azję (kolor zielony). Organizatorzy bardzo proszą o zabranie ze sobą elementów odzieży lub materiału w odpowiednim kolorze.

W najbliższym Orszaku Trzej Królowie pojadą do Betlejem… karetą. Będzie też św. Mikołaj - patron miasta. Na uczestników czekają różne atrakcje i gadżety, gorąca herbata w betlejemskiej gospodzie, ale nade wszystko będzie to czas wspólnego kolędowania małemu Jezusowi.

W Morągu orszaki wyruszą ze wszystkich trzech miejskich parafii, aby ok. południa spotkać się i sformować wspólny orszak, który przejdzie ulicami miasta. Finał z uroczystym pokłonem Nowonarodzonemu, wspólnym kolędowaniem i rozstrzygnięciem konkursów odbędzie się w sali kina Narie.

W Malborku pochód rozpocznie się Mszą Świętą w kościele św. Jana Chrzciciela o godz. 12. Uczestnicy przejdą ze Starego Miasta w stronę placu Kazimierza Jagiellończyka. Po drodze obejrzą teatralne scenki plenerowe w wykonaniu dzieci i dorosłych przygotowane przez Spiżarnię Malborską.

W sąsiednim Sztumie mieszkańcy zorganizują orszak już po raz szósty. Tradycyjnie wierni przechodzą z jednej świątyni parafialnej do drugiej. W ubiegłym roku kolędnicy wędrowali z kościoła św. Anny do kościoła św. Andrzeja Boboli. Edycja 2020 będzie więc przebiegać w odwrotnym kierunku.