Spotkanie z pisarką w SPSK

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 18.02.2020 15:00

Uczniowie szkoły Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu spotkali się dziś z pisarką Wiolettą Piasecką.

Spotkanie z pisarką w SPSK Spotkanie z pisarką Wiolettą Piasecką. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Uczniowie szkoły Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu poznali dziś postać Ignacego Jana Paderewskiego. Życiorys tego jednego z najważniejszych "ojców polskiej niepodległości" przybliżała wychowankom placówki pisarka Wioletta Piasecka. Jest ona autorką ponad 40 baśni i bajek dla dzieci, a także kilku biografii, m.in. Hansa Chrystiana Andersena i Faustyny Morzyckiej, a ostatnio także właśnie Ignacego Paderewskiego. Napisała również cztery sztuki teatralne, jest ponadto autorką wielu słuchowisk radiowych.

- Chciałabym wam dziś opowiedzieć o jednym z ojców niepodległości, o którym wiemy chyba najmniej, a który w mojej ocenie przysłużył się najbardziej do tego, że Polska wróciła na mapy po 123 latach rozbiorów - mówiła uczniom pisarka.

Opowiedziała im o wyjątkowo trudnym dzieciństwie Ignacego Paderewskiego w Kuryłówce, o kłopotach z dostaniem się i utrzymaniem w szkole muzycznej, aż po wspaniałą karierę, kiedy to stał się najsłynniejszym pianistą świata. - Ale całą swoją karierę, a także zdobyte pieniądze poświęcił na to, aby Polska mogła odzyskać niepodległość - opowiadała.

Po zakończeniu prelekcji dzieci i młodzież mogły wcielić się w postacie z jednej z książek pani Wioletty i zagrać w miniteatrzyku. Następnie zaś uczniowie wcielili się w dziennikarzy i mogli przeprowadzić wywiad z zaproszonym gościem. Wioletta Piasecka chętnie odpowiadała na pytania z najróżniejszych dziedzin; od tych dotyczących jej ulubionych potraw czy kolorów, po bardziej skomplikowane, jak skąd bierze pomysły na swoje książki.

Jak wyjaśnia Małgorzata Rysicka, dyrektor elbląskiej placówki SPSK, takie spotkanie jak to dzisiejsze jest nie tylko doskonałą okazją dla uczniów do zdobycia wiedzy w oryginalny sposób, ale pokazuje również jakie możliwości rozwoju dają katolickie szkoły zrzeszone w tym stowarzyszeniu. - Wiele osób nawet nie uświadamia sobie, że nasze szkoły są całkowicie darmowe, to mimo to zapewniają edukację na wysokim poziomie, ale także liczne dodatkowe formy kształcenia dla młodych ludzi - wyjaśnia dyrektor.

Jak mówi, z pełną ofertą placówki będzie można zapoznać się podczas Dni Otwartych w Zespole Szkół SPSK im. św. Franciszka z Asyżu, które odbędą się będą już 3 marca.