Pobiec Tropem Wilczym w Elblągu

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 01.03.2020 14:20

Elbląski Bieg Tropem Wilczym co roku odbywa się w Parku Bażantarnia.

Pobiec Tropem Wilczym w Elblągu Elbląg, 1.03.2020 r. IV Bieg Tropem Wilczym. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Już po raz czwarty w Elblągu odbył się Bieg Tropem Wilczym. Ta najpopularniejsza inicjatywa upamiętniająca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych co roku odbywa się w Parku Bażantarnia.

Jak przypominają organizatorzy, głównym celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, a także popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchu oraz promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia.

Z roku na rok inicjatywa przyciąga coraz większą liczbę uczestników. Coraz częściej są to całe rodziny z dziećmi. Dlatego też w tym roku przygotowano także specjalny dystans dla Biegu Malucha. Najmniejsi z biegaczy, którzy podążali dziś Tropem Wilczym, mieli do pokonania dystans 1963 metry, a najmłodszy wśród nich miał zaledwie 1,5 roku.

- Przychodzę na ten bieg z synem, przede wszystkim po to, aby się dobrze bawić, ale także, by opowiedzieć mu trochę o naszych bohaterach - mówi pan Tomasz. - Bez zrozumienia historii żołnierzy niezłomnych nie będziemy w stanie dobrze zrozumieć także tych bliższych nam dziejów - dodaje.

W tym roku oprócz zwyczajowego dystansu 1963 metrów, który upamiętnia datę śmierci ostatniego z wyklętych, Józefa Franczaka, organizatorzy elbląskiej wersji Tropem Wilczym przygotowali także bieg długości 10 km.