Dla odprawiających pierwsze piątki i pierwsze soboty

red.

publikacja 03.04.2020 05:00

Biskup elbląski zwraca się do osób kultywujących tradycję pierwszych piątków i pierwszych sobót miesiąca.

Dla odprawiających pierwsze piątki i pierwsze soboty Nieprzyjęcie Komunii św. w czasie epidemii w pierwszy piątek lub sobotę miesiąca nie przerywa ciągłości powyższych praktyk. Henryk Przondziono /Foto Gość

Biskup elbląski Jacek Jezierski w komunikacie na stronie diecezji zwrócił uwagę, że wiele osób praktykuje przyjmowanie Komunii św. w pierwsze piątki miesiąca w ramach odprawiania nabożeństwa dziewięciu pierwszych piątków. Inni praktykują przyjmowanie Komunii św. w pierwsze soboty miesiąca (tzw. pięć pierwszych sobót).

"Wypełnienie tych pobożnych praktyk jest dziś niemożliwe z powodu trwającej epidemii. Przypominam, że według reguł prawa kościelnego nieprzyjęcie Komunii św. w czasie epidemii w pierwszy piątek lub sobotę miesiąca nie przerywa ciągłości powyższych praktyk. Należy tylko później uzupełnić brakujące miesiące" - przypomina pasterz diecezji.

Praktyka pierwszy piątków miesiąca związana jest z obietnicą, jaką otrzymała św. Małgorzata Maria Alacoque. Jezus zwracając się do świętej, powiedział: "Z nadmiernego miłosierdzia mego Serca obiecuję ci, że wszechmocna miłość tego Serca wszystkim przystępującym przez dziewięć z rzędu pierwszych piątków miesiąca do Komunii św. da ostateczną łaskę pokuty tak, że nie umrą w stanie Jego niełaski ani bez sakramentów świętych i że Serce moje będzie dla nich bezpieczną ucieczką w godzinę śmierci".

Z kolei nabożeństwo pierwszych sobót związane jest z objawieniami w Fatimie. Objawiając się trzem pastuszkom, Matka Boża powiedziała: "W godzinę śmierci obiecuję przyjść na pomoc z łaskami potrzebnymi do zbawienia tym, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię św., odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia".