Czy będziemy pielgrzymować na Jasną Górę?

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

publikacja 03.04.2020 14:18

- Jeżeli Bóg pozwoli, wyjdziemy - mówi ks. dr Waldemar Maliszewski, dyrektor EPP.

Czy będziemy pielgrzymować na Jasną Górę? Ks. Waldemar Maliszewski, dyrektor EPP. Agata Bruchwald /Foto Gość

Przygotowania do XXVIII Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, mimo trudnej sytuacji w kraju, nie zostały przerwane. - Bez poważniejszych perturbacji przygotowania trwają. Jeżeli Bóg pozwoli, wyjdziemy - mówi ks. Waldemar Maliszewski, dyrektor EPP.

Obecnie przygotowywany jest program duszpasterski pielgrzymki, ustalane są tematy konferencji i katechez. Od strony technicznej jest to przygotowywanie wszelkich dokumentów i objazdu trasy. Kierownictwo pielgrzymki jej opis do Urzędu Wojewódzkiego przesłać musi najpóźniej półtora miesiąca przed rozpoczęciem wędrówki. W przypadku EPP jest to początek czerwca.

Planowany jest już druk plakatów informujących o pielgrzymce, natomiast produkcja koszulek i innych gadżetów zostanie odsunięta na ostatnią chwilę.

- Najważniejsze jest to, co będzie się działo w grupach. Ludzie się zgłaszają. Jeżeli więc będziemy mogli wyjść, pątnicy będą w niej uczestniczyć, a my będziemy przygotowani - zaznacza kapłan.

Kierownicy pielgrzymek pieszych w całej Polsce są w kontakcie. Przygotowania wszędzie wyglądają podobnie. - Nie spotkałem się jeszcze z przypadkiem, by ktoś twierdził, że pielgrzymka piesza w tym roku na pewno nie wyruszy. Nie ma takiego stwierdzenia ani decyzji. Na ile to dziś możliwe, przygotowujemy się. Wierzę, że życie wróci do normalności, choć być może będą dodatkowe obostrzenia i wymogi, do których będziemy musieli się przygotować, jak np. przepisy sanepidu - zwraca uwagę ks. Waldemar.

Hasło tegorocznej pielgrzymki pieszej „Bądź wola Twoja” zostało wybrane po godzinach spędzonych na modlitwie i rozeznawaniu. - To hasło jest na dziś, na czas pielgrzymki i na to, co nas czeka po ustaniu tej epidemii. Wtedy już nic nie będzie takie samo. To nie jest żaden slogan, myślę, że tak naprawdę jest. Dlatego: „Bądź wola Twoja” - mówi ks. Waldemar, a do pątników apeluje o nieustanną modlitwę w intencji dzieła, jakim jest Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę.