Msza Krzyżma Świętego w minionych latach

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 09.04.2020 09:25

Celebracja Mszy Krzyżma św. w elbląskiej katedrze gromadziła zawsze dziesiątki kapłanów i tłumy wiernych.

Msza Krzyżma Świętego w minionych latach Elbląg;29.03; Wielki Czwartek; Msza Krzyżma Świętego Agata Bruchwald /Foto Gość

Dziś Wielki Czwartek. Przez czas istnienia "Gościa Elbąskiego" wśród najchętniej czytanych przez naszych czytelników artykułów były te poświęcone Mszy Krzyżma św. Ta uroczysta Eucharystia celebrowana była dorocznie w wielkoczwartkowy poranek w katedrze św. Mikołaja w Elblągu.

Aby odebrać pobłogosławione przez biskupa oleje chorych i katechumenów oraz poświęcone Krzyżmo na Mszy św. gromadziły się zawsze dziesiątki kapłanów wraz ze swoimi parafianami i liturgiczną służbą ołtarza.

Oleje, które święci się w Wielki Czwartek, są podstawą posługi sakramentalnej w Kościele katolickim. - Zabieramy dziś do parafii oleje z jednego źródła, gdyż wypełniamy tę samą posługę sakramentalną, choć w różnych miejscach i środowiskach - wyjaśniał biskup elbląski Jacek Jezierski. - Olej wnikający w pory naszej skóry jest znakiem Bożej łaski, mocy Ducha przenikającej naszą osobę. Kształtującej nasze myślenie, serce, pragnienia i działania - podkreślał pasterz naszej diecezji.

Odnajdźmy się na zdjęciach z poprzednich lat. #5latgoscia