Maryja patronką Malborka?

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

publikacja 22.05.2020 13:12

31 maja rozpocznie się zbieranie podpisów pod projektem uchwały Rady Miasta Malborka przyjmującej Maryję jako patronkę miasta.

Maryja patronką Malborka? Malbork. Madonna z Dzieciątkiem. Agata Bruchwald /Foto Gość

Kazimierz Pietkiewicz, malborski radny, przypomina, że Maryja od siedmiu wieków otacza miasto szczególną opieką, na Jej cześć nazwano je Marienburg - gród Maryi. Przed wiekami przy przeprawie promowej, poza murami miasta, wzniesiono kaplicę, w której umieszczono obraz Matki Bożej, z czasem nazwanej Malborską.

Często ludzie mówią, że Maryja jest patronką Malborka, jednak oficjalnie nigdy nie została nią ogłoszona. „Dlatego w roku, w którym obchodzimy 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II oraz zostaje ogłoszona beatyfikacja prymasa Polski ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, powstała inicjatywa mieszkańców, by skorzystać z obowiązującego prawa i przystąpiono do zbierania podpisów pod projektem uchwały przyjmującej Maryję jako patronkę miasta Malborka. Jeśli chcesz mieć swój wkład w tę inicjatywę, zgłoś się do jednej z malborskich parafii od 31 maja, by złożyć swój akces” - informuje K. Pietkiewicz.

Inicjatywa została przedstawiona bp. Jackowi Jezierskiemu. Biskup elbląski wyraził dla niej poparcie.

List przekazany przez Kazimierza Pietkiewicza:

Maj - najpiękniejszy miesiąc roku, nie bez powodu od wieków w miesiącu tym oddaje się szczególny kult Matce Bożej w nabożeństwach majowych. Matce Syna Bożego, a zarazem Matce duchowej nas wszystkich. Dla nas, mieszkańców Malborka, ten miesiąc winien być szczególnym, gdyż mieszkamy w mieście, który od siedmiu wieków Maryja otacza szczególną opieką, a na Jej cześć miasto nazwano Marienburg – gród Maryi. Mało z nas wie, że wraz z początkami miasta przy przeprawie promowej poza murami miasta, wzniesiono kaplicę, a w niej umieszczono obraz Matki Bożej, z czasem nazwanej Malborską.

W latach 60. ubiegłego wieku ks. Józef Garncarek z zakonu ks. Orionistów wykazał w swojej pracy, iż od początku obraz ten cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta i okolic. Przybywali pod ten obraz liczni pątnicy, a niektórzy z nich doznawali cudownych ozdrowień. Wraz z wzniesieniem murów obronnych oraz bram do miasta każdy przekraczający próg miasta przez Bramę Mariacką (obecnie często nazywaną Sztumską), mógł oddać Maryi w Jej wizerunku cześć i skierować do Niej swoje prośby.

Nie będę tu przytaczał kolei tego obrazu, ale nadmienię tylko, iż sprowadzeni do Malborka w 1618 roku Jezuici, za pośrednictwem obrazu Matki Bożej Malborskiej, przyczynili się do rozszerzenia kultu Maryi w mieście oraz na terenie Pomorza. Do 1945 roku obraz ten znajdował się w Kościele Zamkowym Najświętszej Maryi Panny i w wyniku ostrzału zamku przez Armię Radziecką na początku 1945 roku kościół NMP uległ zniszczeniu, a obraz zaginął. Obecnie kopia tego obrazu czczona jest w Kościele św. Jana.

Od czterech lat jako mieszkańcy mamy kolejny powód do dumy. Po ponad 70-letniej przerwie powróciła na szczytową ścianę kaplicy zamkowej historyczna duma Malborka - ośmiometrowa figura Matki Bożej, obecna tam nieprzerwanie od lat czterdziestych XIV wieku, która jest obecnie największą figurą Madonny w Europie. Te trzy elementy: miesiąc poświęcony Maryi, obraz Matki Bożej Malborskiej i przepiękna figura Niepokalanej z Dzieciątkiem na ręku, górująca nad miastem, napełniają nas refleksją.

Czy jako mieszkańcy miasta z tak bogatą Maryjną tradycją korzystamy ze Skarbnicy łask, których Maryja pragnie nam udzielać. Tak jak każda Matka pragnie szczęścia swojego dziecka i czyni wszystko, by mu pomóc, czyż Maryja Matka Zbawiciela i nas wszystkich, nie chce dobra swoich dzieci? Dlaczego zatem odtrącamy jej dłonie wyciągnięte do nas?

Maryja była i nadal jest patronką Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie. Często używa się pojęcia, iż jest też patronką naszego miasta. Jednak niestety oficjalnie nigdy nie została nią ogłoszona. Dlatego w roku, w którym obchodzimy 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II oraz zostaje ogłoszona beatyfikacja prymasa Polski ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, powstała inicjatywa mieszkańców, by skorzystać z obowiązującego prawa i przystąpiono do zbierania podpisów pod projektem uchwały przyjmującej Maryje jako patronkę miasta Malborka. Jeśli chcesz mieć swój wkład w tę inicjatywę, zgłoś się do jednej z malborskich parafii od 31 maja, by złożyć swój akces.