Są nowe przypadki zakażeń

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 25.05.2020 10:40

W okolicach Malborka wykryto dwa ogniska koronawirusa, w tym jedno w bazie lotnictwa.

Są nowe przypadki zakażeń Ministerstwo Obrony Narodowej informuje, że pomimo wykrycia wirusa jednostka funkcjonuje normalnie. Jakub Szymczuk /Foto Gość

Najnowsze dane w kwestii zakażonych koronawirusem w naszym regionie przynoszą wieści o 18 nowych zachorowaniach. Wszystkie osoby, u których wykryto obecność SARS-CoV-2, są z powiatu malborskiego, połowa z nich to pracownicy i żołnierze 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku.

Resort obrony informuje, że mimo wykrycia zakażeń jednostka działa normalnie. W sumie kwarantannie poddano kilkadziesiąt osób służących w bazie. Osobom wchodzącym do jednostki mierzona jest temperatura, pracownicy są zobligowani do noszenia maseczek oraz dezynfekcji rąk. Szkolenia lotnicze prowadzone są zgodnie z planem. Pierwszy przypadek zakażenia w malborskiej bazie potwierdzono w czwartek 21 maja.

W tym samym regionie w minionych dniach wykryto jeszcze jedno ognisko zakażeń - to dziewięć osób z powiatów malborskiego i sztumskiego.

Władze samorządowe, jak i sanitarne nie podają szczegółowych informacji, żeby – jak tłumaczą – „nie wzbudzać niepotrzebnych niepokojów i [nie dopuścić do] rozpowszechniania fałszywych informacji”. Tak jak to było np. w Malborku, kiedy to pojawiły się plotki o tym, że nie należy przyjmować dzieci wojskowych do szkół czy przedszkoli. W ocenie władz Malborka przypominało to zdarzające się skandaliczne zachowania wobec pracowników służby zdrowia. Burmistrz Marek Charzewski ocenił, że był to zwykły hejt. – Myślę, że są to jednak przypadki jednostkowe i większość ludzi podchodzi normalnie i ze zrozumieniem do sprawy. Wszyscy wiemy, że nie powinno się hejtować – apeluje.

Do momentu wykrycia tych dwóch nowych ognisk w powiecie malborskim wykryto zaledwie jeden przypadek COVID-19.