450 lat Nowego Dworu Gdańskiego

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 19.06.2020 10:10

Duża część inicjatyw przygotowana na 450-lecie Nowego Dworu Gdańskiego przeniesie się do sieci.

450 lat Nowego Dworu Gdańskiego Cykliczną inicjatywą w mieście był Dzień Osadnika, czyli wspomnienie przybycia na Żuławy Polaków po II wojnie światowej. Czy obostrzenia pozwolą przeprowadzić akcję w roku obchodów 450-lecia miasta? Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Zamek wybudowany na wyspie w rozwidleniu rzeki Tugi dał początek temu miastu. Budowla ufundowana przez kupiecko-bankierską rodzinę Loitzów stanęła po około pięciu latach prac na Żuławach w 1570 roku. Dlatego w 2020 r. Nowy Dwór Gdański świętuje 450-lecie istnienia.

Niestety wiele z zaplanowanych obchodów oraz zwyczajowych uroczystości zostało odwołanych w związku z pandemią. Jednocześnie władze miasta przygotowały szereg inicjatyw i wydarzeń, które pozwolą tę datę lepiej zaznaczyć w świadomości mieszkańców. Większość z zaproponowanych akcji przeniesie się do internetu, ale - jak zapewniają włodarze - powinny być one równie angażujące jak te w realnym świecie.

Na początek samorządowcy z Nowego Dworu Gdańskiego przybliżają mieszkańcom i pasjonatom najważniejsze wydarzenia i postacie związane z historią miasta. Od 11 czerwca co tydzień na facebookowej stronie gminy pojawiają się materiały pokazujące różne zdarzenia z przeszłości miasta.

Dla tych, którzy lubią wyzwania, przygotowano także konkurs. Ma on polegać na rozszyfrowaniu przygotowanego na rocznicę okolicznościowego logo. Już wcześniej specjalnie na obchody nakręcono film "Duchy miasta. 450 lat Nowego Dworu Gdańskiego". Obraz został zrealizowany przez pasjonatów z Klubu Nowodworskiego, Żuławskiego Parku Historycznego i Żuławskiego Ośrodka Kultury.

ŻPH zaplanował także ponadto uroczyste zamknięcie na 50 lat pierwszej, nowodworskiej kapsuły czasu, która ostatecznie spocznie na nowo powstającym bulwarze nad Tugą.


Więcej w "Gościu Elbląskim" na 28 czerwca.