Oaza Nowego Życia w Mątowach

Michalina Rozbicka

publikacja 21.07.2020 16:00

W Mątowach Wielkich trwają obecnie rekolekcje Oazy Nowego Życia II stopnia.

Oaza Nowego Życia w Mątowach Mątowy Wielkie, Oaza Nowego Życia II stopnia. Michalina Rozbicka

W naukach, które odbywają się od 8 do 23 lipca, bierze udział 16 osób, głównie uczniów szkół licealnych. Towarzyszą im animatorzy, na czele z ks. Krzysztofem Kaoką, moderatorem oazy.

Są to rekolekcje przeznaczone dla osób, które przebyły I stopień Oazy Nowego Życia oraz formację przygotowującą w ciągu roku. Forma rekolekcji jest poważniejsza od tej, którą oazowicze zdążyli poznać na niższych stopniach formacji. - Jest tu wiele nowych rzeczy, których wcześniej nie doświadczyłam. W porównaniu do zeszłorocznych rekolekcji, te są zupełnie inne - przyznaje z zachwytem Zosia.

Każdy dzień rozpoczyna się wspólnie śpiewaną jutrznią. Centralnym i najważniejszym punktem dnia jest Eucharystia, do której młodzież przygotowuje się poprzez rozważanie słowa Bożego i szkołę liturgii. To właśnie aspekt liturgiczny jest na tej oazie bardzo rozbudowany.

- Jestem od kilku lat lektorem, a podczas rekolekcji dowiedziałem się wielu nowych rzeczy. Dzięki zajęciom praktycznym wszyscy możemy lepiej zrozumieć bogactwo liturgii - mówi Adrian. Jak podkreślają uczestnicy, jest to czas wypoczynku, ale też wymagający duchowej pracy. - Te rekolekcje są bardzo skupione na przemyśleniach, w których nie są najważniejsze emocje, ale budowanie więzi z Bogiem. Emocje często zakrywają przed nami łaski, jakich doświadczamy, a tutaj widzę dokładnie, czym obdarowuje mnie Bóg - przyznaje Milena.


Całość artykułu w Gościu Elbląskim na 2 sierpnia.