Prace w kościele w Orłowie

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 24.07.2020 11:25

Prace na terenie kościoła w Orłowie, który spłonął w październiku ubiegłego roku, nabierają tempa.

Prace w kościele w Orłowie Orłowo, prace remontowe na dachu kościoła św. Barbary, który ucierpiał w wyniku pożaru w październiku 2019 roku. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Choć od pożaru kościoła św. Barbary w Orłowie minęło już niemal 10 miesięcy, wspomnienia tego wieczoru są wciąż żywe w parafii pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Lubieszewie. Niewielki gotycki kościółek w Orłowie to filia, która służy około pół tysiącu wiernych. - To była prawdziwa perła Żuław - mówi ze smutkiem proboszcz wspólnoty ks. Arkadiusz Dekański.

Wierni wraz z proboszczem są jednak zdeterminowani, aby pomimo zniszczeń ich skarb znów mógł lśnić. W ostatnich dniach lipca rozpoczęły się prace remontowe na dachu świątyni. Prowadzi jest ekipa specjalistów od konserwacji zabytków Krzysztofa Osuchowskiego z Malborka. - Zaczęliśmy od zdemontowania bardzo kruchych i bardzo cennych płyt z piaskowca olandzkiego we wnętrzu. To pozwoliło bezpiecznie ustawić rusztowanie, z dojściem do dachu - wyjaśnia Jerzy Gątarz, majster budowy. - Naszym zadaniem na najbliższe dni jest zdemontowanie spalonej więźby dachowej i zamontowanie nowej. Powinno to zająć około tygodnia - dodaje.

Wokół kościoła zgromadzonych jest już jedenaście elementów, wiernie odwzorowanych belek i krokwi. Są połączone tradycyjną techniką praktycznie bez użycia gwoździ. Mimo że dach na świątyni nie jest ogromny, prace nie należą do łatwych. - Nietypowość tej więźby sprawia, że musimy być wyjątkowo precyzyjni w montażu, dlatego niczego nie chcemy pospieszać, by efekt końcowy był zadowalający - wyjaśnia J. Gątarz.

Zakończenie tego etapu prac na dachu zaplanowano na połowę sierpnia.

O pożarze kościoła w Orłowie informowaliśmy TUTAJ.


Całość artykułu na temat pożaru świątyni i prowadzonych prac w "Gościu Elbląskim" na 2 sierpnia.