XXVIII EPP. Idą do Matki Bożej

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

publikacja 28.07.2020 10:25

- XXVIII Elbląską Pielgrzymkę Pieszą na Jasną Górę uważam za rozpoczętą - powiedział ks. Waldemar Maliszewski.

XXVIII EPP. Idą do Matki Bożej XXVIII EPP. Wyjście z Elbląga. Agata Bruchwald /Foto Gość

Ze względu na pandemię koronawirusa i związane z nią obostrzenia tegoroczna pielgrzymka piesza na Jasną Górę wygląda inaczej niż te w minionych latach. Z Elbląga wyruszyły jedynie dwie grupy - połączone Katedra i Północ oraz Salvator. W każdej z grup wędruje ok. 30 osób.

- Pielgrzymka wyznawców Chrystusa ma umocnić wiarę, na nowo ją zintegrować i scalić. Powinna być czasem kolejnego nawrócenia, oderwania się od złych przyzwyczajeń, może nałogów, niewłaściwych przyjaźni, zachowań i postaw. Pielgrzymka jest miejscem na duchowy przełom, na poprawę życia, naprawę obyczajów. Podczas pielgrzymki mogą - i powinny - dojrzeć i wykrystalizować się właściwe decyzje, postanowienia i życiowe projekty - powiedział bp Jacek Jezierski podczas Mszy św. w katedrze św. Mikołaja rozpoczynającej tegoroczne pielgrzymowanie.

- "Bądź wola Twoja" - to jedne z najprostszych, a być może najtrudniejsze słowa, które codziennie wypowiadamy, modląc się Modlitwą Pańską. Przygotowując się do XXVIII Elbląskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę, rozeznając, jaka jest wola Pana Boga, te właśnie słowa przebijały się bardzo mocno - powiedział ks. Waldemar Maliszewski, dyrektor EPP, tuż przed wyjściem w trasę.

Zaznaczył, że słowa te będą towarzyszyć pielgrzymom od pierwszego do ostatniego dnia wędrówki. Towarzyszyły one również w czasie przygotowań do pielgrzymowania i nie zapomną o nich, kiedy wrócą z Jasnej Góry do swoich domów.

Idąc do Matki Bożej, pielgrzymi będą modlić się nie tylko w swoich intencjach, ale i tych przekazanych przez biskupa, swoje rodziny, przyjaciół, znajomych, a także przypadkowo spotkanych ludzi. - W tych wszystkich sprawach chcemy modlić się, dodając za każdym razem: "Bądź wola Twoja". I skoro Pan Bóg doprowadził do takiego momentu, że zaczynamy tę pielgrzymkę, to chcę głęboko wierzyć, że taka jest właśnie Jego wola - kontynuował ks. Waldemar.

Jutro na pielgrzymkowy szlak wyjdą pątnicy ze Sztumu i Malborka, a w czwartek - Kwidzyna, Iławy i Morąga.