Uroczystości ku czci św. Charbela w Elblągu

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 29.07.2020 11:30

Uroczystości ku czci św. Charbela odbyły się w parafii Trójcy Świętej w Elblągu.

Uroczystości ku czci św. Charbela w Elblągu Elbląg, 28.07.2020 r. Uroczystości ku czci św. Charbela w parafii Trójcy Świętej. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Kult św. Charbela jest w diecezji elbląskiej żywy. Jednym z ośrodków, gdzie pielęgnowane jest oddawanie czci Bogu za wstawiennictwem tego świętego, jest parafia Trójcy Świętej w Elblągu. 28 lipca odbyły się tam uroczystości we wspomnienie tego mnicha i pustelnika z Libanu.

- Miliony ludzi co roku pielgrzymują do grobu św. Charbela i otrzymują za jego wstawiennictwem łaski. Ale tych łask ten niezwykły Boży wysłannik udziela na całym świecie, dlatego i my dzisiaj przynosimy tu nasze intencje i chcemy prosić o jego wstawiennictwo - mówił na wstępie Mszy św. ks. Ryszard Półtorak, proboszcz parafii.

W homilii kapłan przypominał, że św. Charbel jest dla nas przykładem postępowania w świecie, który jest bardzo niechętny Panu Bogu. - Coraz więcej wokół nas osób pogubionych, daleko od Boga, zajętych sprawami tego świata, poddawanych indoktrynacji. A kto im pokaże światło? - pytał kaznodzieja. - To jest wasza rola - świeckich. Wy, którzy żyjecie w wśród innych ludzi, ale przychodzicie też na spotkanie ze świętym, by pokazał wam, jak w tym zagubionym świecie szukać dobra - podkreślał.

W związku z obostrzeniami sanitarnymi nie odbyło się zwyczajowe namaszczenie olejami św. Charbela. Każdy jednak z uczestników uroczystości mógł zabrać nieco oleju ze sobą do domu.