Skauci Europy w Elblągu

red.

publikacja 16.09.2020 22:00

Dotychczas Federacja Skautingu Europejskiego nie była obecna w Elblągu. Od teraz to się zmienia.

Skauci Europy w Elblągu Ognisko elbląskich skautów w Parku Bażantarnia. ks Piotr Kanarek

Skauci Europy z Elbląga zapraszają do przeżycia niezwykłej przygody. Zastęp działający przy parafii św. Mikołaja zachęca chłopców uczęszczających do klas III–VIII szkoły podstawowej, zarówno z miasta, jak i okolic, żeby wstępowali w jego szeregi.

W minionym tygodniu odbyły się już pierwsze spotkania przy zachowaniu wytycznych dotyczących ochrony przed koronawirusem. W parafii św. Mikołaja miała miejsce m.in. zbiórka naborowa do nowej drużyny skautów. Chłopcy uczestniczyli też w grze miejskiej. Ich zadaniem było rozwiązać zagadki i wykazać się umiejętnością wykorzystania mapy, aby odnaleźć druha Mateusza Zawadkę, który czekał na nich w Bażantarni.

– Tam kandydaci na skautów rozpalili ognisko i mieli okazję uczestniczyć w wielu ciekawych zabawach. Myślę, że to spotkanie dostarczyło im mnóstwa wrażeń, i mam nadzieję, że tak jak ja nie mogą doczekać się już kolejnej zbiórki, która zaplanowana jest na październik – opowiada ks. Piotr Kanarek, duszpasterz elbląskich skautów.

Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego powstało w 1982 r., ale nawiązuje do tradycji skautowej i harcerskiej, której korzenie sięgają 1920 r., kiedy to o. Jacques Sevin, francuski jezuita, zorganizował pierwsze zastępy katolickiego skautingu, opierając się na metodzie gen. Roberta Baden-Powella. Dotychczas FSE „Zawisza” nie była obecna w diecezji elbląskiej. Jej propozycja formacyjna jest zaś bardzo atrakcyjna i wychowawcza, oparta o wartości chrześcijańskie.


Każdego, kto chciałby zostać skautem, stowarzyszenie zaprasza do kontaktu telefonicznego – ks. Piotr Kanarek (tel. 795 151 494).