Obchody rocznicowe w Trzcianie

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 27.06.2021 20:15

Upamiętnienie zwycięstwa wojsk polskich nad Szwedami w bitwie, która miała miejsce 27 czerwca 1629 r., miało miejsce dziś w Trzcianie.

Obchody rocznicowe w Trzcianie Trzciano, 27.06.2021 r. obchody rocznicy zwycięstwa wojsk polskich nad Szwedami w bitwie, która miała miejsce 27 czerwca 1629 r. Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

W Trzcianie niedaleko Sztumu odbyły się dziś uroczystości upamiętniające zwycięstwo wojsk polskich nad Szwedami w bitwie, która miała miejsce w tej okolicy 27 czerwca 1629 r. Dzisiejsze obchody połączone były z otwarciem ścieżki edukacyjnej Trzciano – Straszewo – Pułkowice, gdzie oddano do użytku kioski multimedialne, opowiadające historię starć polsko-szwedzkich sprzed niemal 400 lat.

- Chcemy, aby ta ścieżka edukacyjna przemawiała przede wszystkim do młodych pokoleń. Chcemy, aby poprzez rozwijanie patriotyzmu lokalnego, rozwijała się ich miłość do Polski - mówiła Małgorzata Zwiercan, która na uroczystościach reprezentowała Kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Jak wyjaśniała M. Zwiercan, za odwiedzenie całej ścieżki są przewidziane nagrody. - Każdy, kto odwiedzi wszystkie trzy miejsca i wykona zadanie polegające na wczytaniu znajdujących się na przystankach QR-kodów otrzyma przygotowany na tę okazję pamiątkowy medal „Tropiciel historii” oraz okolicznościowy komiks - dodała.

Uroczystości rozpoczęła Msza Święta, której przewodniczył ks. prof. Wojciech Zawadzki. - Nie przybyliśmy tutaj, aby napawać się polskim zwycięstwem, czy aby podkreślać wiktorię polskiego oręża. Nie jesteśmy tu po to, aby rozpamiętywać wojnę, aby podkreślać olbrzymie zniszczenia i ludzkie dramaty z XVII wieku - mówił w homilii kapłan. - Jesteśmy tu dziś, aby pamiętając o chwale i zwycięstwie, prosić Boga o pokój. Modlić się do Niego o zgodę, wzajemny szacunek, o wolność i o współpracę. I z tymi właśnie myślami stajemy tutaj przed ołtarzem Jezusa Chrystusa - podkreślał.