Niepełnosprawni artyści malują zabytki z listy UNESCO

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

publikacja 23.09.2021 08:58

Malbork i Kwidzyn to miasta wybrane na miejsce XXI Międzynarodowego Pleneru Malarskiego "Wieliczka i Malbork - śladami zabytków na Liście UNESCO".

Niepełnosprawni artyści malują zabytki z listy UNESCO Uczestnicy pleneru odwiedzili Kwidzyn. Agata Bruchwald /Foto Gość

Współorganizatorami cyklu plenerów "Zabytki na Liście UNESCO" są Muzeum Żup Krakowskich "Wieliczka" i Fundacja Sztuki Osób Niepełnosprawnych w Krakowie. W tym roku do tego grona dołączyło Muzeum Zamkowe w Malborku, a jego uczestnicy malowali krzyżackie twierdze w Malborku i Kwidzynie.

- Są tu artyści profesjonalni i nieprofesjonalni. Te plenery to głównie integracja, możliwość wymiany doświadczeń i arteterapia, czyli terapia przez sztukę - mówi Magdalena Waśniowska-Nowak z Muzeum Żup Krakowskich "Wieliczka".

- Jest to sztuka połączona z integracją ludzi niepełnosprawnych - dodaje Barbara Marzec, jedna z uczestniczek wydarzenia. Kobieta od 37 lat cierpi na stwardnienie rozsiane. Pochodzi z Sosnowca i tak naprawdę jest stałą uczestniczką plenerów, bo na przestrzeni lat opuściła tylko dwa z nich.    

Tegoroczny Plener Malarski Artystów Niepełnosprawnych "Wieliczka i Malbork - śladami zabytków na Liście UNESCO" był najdłuższy w historii, bo trwał 4 dni; poprzednie - 2-3 dni. Wzięło w nim udział 48 osób m.in. z Bytomia, Katowic, Krakowa, Krosna, Krzeszowic, Lublińca, Nowego Sącza, Piekar Śląskich, Pszczyny, Szczecina, Świątnik Górnych czy Włocławka.

W czasie poprzednich plenerów artyści malowali m.in. Królewskie Kopalnie Soli w Wieliczce i Bochni, Stare Miasto w Zamościu czy też Kalwarię Zebrzydowską. Innym razem wybrali się na Słowację, gdzie malowali zespół miejski Bardejowa oraz historyczne miasto Bańska Szczawnica.

Plenery to także możliwość zwiedzania z przewodnikiem historycznych obiektów. Magdalena Waśniowska-Nowak zaznacza, że dla wielu osób te wspólne wyjazdy to jedyna możliwość poznania tych miejsc, bo indywidualnie nie byliby w stanie do nich dotrzeć.

Powstałe w czasie tegorocznego pleneru prace zostaną zaprezentowane na poplenerowej wystawie w Muzeum Kopalni Soli w Wieliczce, która jest zaplanowana na październik. W przyszłości obrazy będzie można również obejrzeć w Muzeum Zamkowym w Malborku.