W tej szkole liczy się krew

mp

publikacja 24.03.2022 10:10

To już kolejna akcja pomocowa, w którą włączają się uczniowie II LO w Elblągu.

W tej szkole liczy się krew Uczniowie II LO w Elblągu w punkcie krwiodawstwa. ks. Marek Piedziewicz

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu nie przestają angażować się w niesienie pomocy. Po zbiórce darów i pieniędzy dla dotkniętej wojną Ukrainy obecnie włączyli się w honorowe dawstwo krwi.

W środę 23 marca wraz z opiekunem grupy, ks. Markiem Piedziewiczem uczniowie II LO odwiedzili elbląski punkt krwiodawstwa, aby podzielić się najcenniejszym darem. Tego dnia czworo uczniów pierwszy raz w życiu oddało krew. Po wypełnieniu ankiety i przejściu odpowiednich badań młodzież oddała dokładnie 1800 mililitrów krwi. Oznacza to, że pomoże ona w ratowaniu zdrowia i życia 12 osób.

Jak czują się świeżo upieczeni krwiodawcy? - Na początku miałem trochę obaw i zastanawiałem się, czy dobrze robię. Po oddaniu krwi czuję jednak dumę z tego, że mogłem komuś pomóc, a nawet uratować życie. Myślę, że to nie był mój ostatni raz,kiedy oddałem krew – mówi Bartosz Głowacki, uczeń klasy III o profilu matematyczno-fizycznym.

Wielką zachętą do niesienia pomocy w ten sposób było spotkanie z przedstawicielami elbląskiego PCK. Prezes Oddziału Rejonowego p. Kazimierz Stańczyk odwiedził szkołę wraz z prezesami elbląskich klubów honorowych dawców krwi. Wyjątkowi goście szkoły opowiedzieli młodzieży o historii ruchu, jego obecnym znaczeniu i formalnych wymogach stawianych krwiodawcom. Młodzież dowiedziała się przy tym o przywilejach, które przysługują osobom dzielącym się tym najcenniejszym darem. Ważnym tematem okazały się również kwestie medyczne dotyczące zdrowia zarówno dawców, jak i biorców krwi. Prelegenci wyjaśnili wiele wątpliwości i odpowiedzieli na pytania zadawane przez uczniów. W pamięci uczestników spotkania pozostanie zapewne najważniejsza informacja tego dnia: jedno oddanie krwi ratuje życie trzech osób.

Owocem spotkania było powołanie w szkole nieformalnego Klubu Honorowych Dawców Krwi. Z czasem ma on przybrać charakter oficjalnie utworzonej komórki PCK. Obecnie uczniowie włączyli się w jego działalność poprzez stworzenie grupy w mediach społecznościowych. Jest ona kanałem wymiany informacji oraz narzędziem służącym do zgłaszania się na wyjście do punktu krwiodawstwa przy ul. Bema. Jako że wiąże się to z dwoma dniami wolnymi od zajęć w szkole, młodzież zobowiązała się do mądrego podejścia do tego zagadnienia. W konsekwencji uczniowie II liceum oddają krew jedynie w te dni, kiedy nie koliduje to z pracami klasowymi.

Klub Honorowych Dawców Krwi przy II liceum w Elblągu dopiero rozpoczyna swoją działalność. Możemy się spodziewać, że przyniesie ona bardzo dobre rezultaty.