Świat Kresów - konferencja w Prabutach

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 15.09.2022 21:45

Konferencja "Świat Kresów" odbywa się w Prabutach w dniach 15 i 16 września.

Świat Kresów - konferencja w Prabutach Prabuty, 15.09.2022 r. konferencja "Świat Kresów". Łukasz Sianożęcki /Foto Gość

Modlitwą w intencji pomordowanych na Kresach oraz złożeniem kwiatów i zniczy przy pomniku upamiętniającym ofiary Zbrodni Wołyńskiej rozpoczęły się tegoroczne obchody inicjatywy „Świat Kresów”, która odbywa się w Prabutach. - Gromadzimy się tu dziś przede wszystkim po to, aby pamiętać. Pamiętać o tych, którzy wtedy stracili życie, a do dziś często nie doczekali się godnego grobu - mówił na rozpoczęcie uroczystości Andrzej Mosiejczyk, prezes Prabuckiego Stowarzyszenia Kresowiaków.

Następnym punktem odbywającej się w dniach 15 i 16 września konferencji „Świat Kresów” była Msza Święta w intencji w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA w czasie II wojny światowej. - Ilekroć jestem tutaj w Prabutach to zawsze pomnik na waszym cmentarzu robi na mnie największe wrażenie - mówił w homilii ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, duszpasterz środowisk kresowych. - Pomnik bardzo skromny ale jakże wymowny. Drewniany krzyż z przepięknym wizerunkiem Chrystusa Frasobliwego, z taką artystyczną namiastką okna i domu. A do tego ta tablica, na której wypisane są miejscowości skąd przybyli dziadkowie, czy pradziadkowie obecnych mieszkańców Prabut - mówił kapłan. Jak podkreślał, wszystkie zabiegi dzisiejszych środowisk kresowych dążą do tego, aby ten krzyż Chrystusa znalazł się tam, gdzie zginęli niewinni ludzie w trakcie wojny. - Pragniemy tylko tego, aby te krzyże znalazły się na miejscach zagłady, aby imiona i nazwiska tych ludzi nie poszły w niepamięć. Żeby nazwy tych miejscowości gdzie doszło do kaźni mogły być nadal pamiętane - podkreślał kapłan.
Na 16 września zaplanowano dalszy ciąg konferencji, który odbędzie się w Prabuckim Centrum Kultury i Sportu. W jej ramach swoje prelekcje wygłoszą m.in. Andrzej Mosiejczyk, ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. prof. Krzesimir Dębski i prof. Stanisław Sławomir Nicieja.

Więcej w "Gościu Elbląskim" na 25 września.