Wielu z nich było przedstawicielami zachodniej części Europy.
Duchowieństwa w państwie zakonu krzyżackiego dotyczyła rozmowa, która odbyła się w ramach Żuławskiej Kafejki Historycznej w poniedziałek 26 września. Gościem spotkania był prof. Radosław Biskup z Instytutu Historii i Archiwistyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozmowę prowadził Łukasz Kępski.
Pretekstem do podjęcia tego tematu była przetłumaczona i wydana przed kilkoma miesiącami praca Mario Glauerta „Pomezańska kapituła katedralna w czasach średniowiecza”. Tłumaczem i redaktorem naukowym polskiego wydania był właśnie prof. R. Biskup.
O potrzebie wydania tej pozycji w języku polskim historyk wspomniał w czasie jednego z sympozjów dorotańskich, jakie odbywają się w Kwidzynie. Wytłumaczył, że jest to nowoczesna monografia poświęcona pewnemu aspektowi z dziejów średniowiecznej diecezji pomezańskiej. – Praca ta bazuje na niepublikowanym materiale źródłowym obejmującym cały okres funkcjonowania instytucji, jaką jest kapituła katedralna krzyżacka, od momentu fundacji w roku 1284 do roku 1527 – mówił prof. Biskup.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.