Drugi najpiękniejszy

Agata Bruchwald


|

Gość Elbląski 1/2023

publikacja 05.01.2023 00:00

W październiku ubiegłego roku zakończyły się badania elbląskiego założenia zamkowego. Prelekcje prezentujące ich wyniki dostępne 
są online.

▼	Dekoracje zamku w Elblągu najprawdopodobniej były bardzo podobne do tych z malborskiej twierdzy. ▼ Dekoracje zamku w Elblągu najprawdopodobniej były bardzo podobne do tych z malborskiej twierdzy.
Agata Bruchwald /Foto Gość

Wykład „Sztuka w służbie zakonu – o dekoracji rzeźbiarskiej elbląskiego zamku” Michała Kozłowskiego, historyka sztuki z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, to jedna z szeregu prelekcji on-line zatytułowanych „Tajemnice elbląskiego zamku krzyżackiego” mających na celu prezentację wyników badań geofizycznych przeprowadzonych w latach 2021–2022.

Materiał źródłowy dotyczący elbląskiej warowni, która istniała do 1454 roku, jest ubogi, dlatego prelegent postarał się o przedstawienie jak najszerszego kontekstu omawianego zagadnienia. Dlatego też w czasie wykładu, który dostępny jest na kanale YouTube Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu, opowiedział o roli, jaką odgrywała sztuka w państwie zakonu krzyżackiego i o tym, jaki wpływ mogła mieć na politykę. Dokonał próby rekonstrukcji na podstawie innych krzyżackich obiektów, jak również posiłkował się nielicznymi zachowanymi elementami z elbląskiej warowni. To pozwoliło stworzyć podstawy do wyciągania w miarę wiarygodnych wniosków.

Dostępne jest 21% treści. Chcesz więcej? Zaloguj się i rozpocznij subskrypcję.
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.