Malbork. Promocja książki i barwny korowód

Agata Bruchwald Agata Bruchwald

publikacja 17.06.2023 09:44

Promocja książki „Wiara, Historia, Świątynia. Kościół parafialny św. Jana Chrzciciela w Malborku”.

Malbork. Promocja książki i barwny korowód Malbork. Konferencja „100 lat obecności Księży Orionistów w Polsce” i jarmark św. Jana. Agata Bruchwald /Foto Gość

Odbyła się ona w czasie konferencji „100 lat obecności Księży Orionistów w Polsce” w piątek 16 czerwca w Ośrodku Konferencyjnym Karwan Muzeum Zamkowego w Malborku. Współautorami publikacji są ks. dr Michał Szwemin FDP, Dorota Śliwińska, Bernard Jesionowski i Bartłomiej Butryn.

Ks. dr Michał Szwemin FDP, ekonom wspólnoty zakonnej w Malborku, koordynator odpowiedzialny za renowację średniowiecznego kościoła św. Jana Chrzciciela, zapewnił, że czytając tę książkę, przechodzimy w przepiękny świat tej świątyni. - Ideałem byłoby, gdybyśmy wszyscy już przeczytali tę książkę i byśmy powiedzieli, że rzeczywiście nas zainteresowała. A powinna zainteresować, ponieważ jest to absolutnie wyjątkowa publikacja, jest to pierwsza książka historyczna, monograficzna na temat kościoła św. Jana Chrzciciela - podkreślił ks. M. Szwemin.

Powstała ona dzięki osobom, które zafascynowały się tym kościołem. - Rzeczywiście jest to przepiękny kościół, wchodząc do niego człowiek cieszy się, że znalazł się w tym miejscu i tym mieście - kontynuował  ks. M. Szwemin. Od kilku lat w kościele trwa wielki remont, a jest on możliwy dzięki ludziom, którzy zgodzili się go rozpocząć i zgodził się na to ks. Robert Branicki FDP, proboszcz.

Bernard Jesionowski zwrócił uwagę, że mówiąc o tym kościele poruszamy się w „sferze zamglonej”. - Kościół św. Jana, budowla bardzo wczesna, gdzie informacje o tym najwcześniejszym okresie nie zostały do dzisiaj odczytane, odnalezione - powiedział. W literaturze znajdujemy kilka opracowań na jej temat z końca XIX i początku XX w., ale opisy dziejów tej malborskiej fary rozpoczynają się w połowie XIV w.

Wskazał, że znany jest dokument lokacyjny z 1303 r., z którego dowiadujemy się, że świadkiem w tym dokumencie był proboszcz malborski, czyli oznacza to, że już istniała świątynia, parafia. Dowiadujemy się z niego, że miasto i zakon krzyżacki otrzymały nadania ziem, a parafia nie, czyli już była uposażona. Jeśli w 1286 r. istniał uposażony kościół, którego zarządcą był świadek wspomnianego dokumentu, to kto ten kościół ufundował, gdzie on istniał?

B. Jesionowski w swoim wystąpieniu zadał kilka pytań historykom, m.in. jak nazywała się osada (lub miasto), w której powstała świątynia poprzedzająca malborską farę, a której relikty znajdują się w strukturze murów obecnego kościoła?

W wydarzeniu wzięli udział licznie zgromadzeni księża orioniści, bp Jacek Jezierski, przedstawiciele władz samorządowych i mieszkańcy Malborka.

Kolejnym punktem piątkowych wydarzeń była popołudniowa procesja odpustowa ulicami miasta, przywitanie św. Jana na nabrzeżu przy kościele św. Jana oraz liczne atrakcje nie tylko dla najmłodszych, co wiąże się ze zbliżającym się wspomnieniem patrona parafii, które będzie miało miejsce już 24 czerwca.