Ma to być miejsce, w którym rodzice będą mogli godnie przeżyć swój czas żałoby po utracie dziecka, a także przystanek na modlitwę i refleksję.
…, która stanie na iławskim cmentarzu obok grobowca.
arch. B. i A. Chołaszczyńscy
Już wkrótce w Iławie powstanie grób – pomnik Dziecka Utraconego. Jak podkreślają pomysłodawcy tej inicjatywy, wchodzi ona już w finałową fazę. – Chodzi jeszcze tylko o zbiórkę środków na dokończenie figury Matki Bożej trzymającej dziecko przed urodzeniem. Tych środków jeszcze nam trochę brakuje, gdyż inwestycja ta powstaje z datków ludzi dobrej woli – tłumaczą Barbara i Andrzej Chołaszczyńscy, jedni z pomysłodawców tego projektu.
Opowiadają, że zamysł stworzenia takiego miejsca zrodził się już około 10 lat temu. – Było to w czasie, gdy odbywaliśmy studia nad rodziną na UKSW. Prelegentem jednego z wykładów na temat poszanowania życia od poczęcia do naturalnej śmierci był ks. dr Jacek Kotowski, duszpasterz rodzin diecezji łomżyńskiej. Przybliżał temat dziecka utraconego – wspominają małżonkowie.
Jak mówią, to wtedy dotarła do nich świadomość, że obowiązujące w Polsce prawo bezwzględnie nakazuje sprawienie godnego pochówku każdemu człowiekowi, w tym także dziecku zmarłemu przed narodzeniem. Zwracają uwagę, że mimo to pogrzeb dziecka utraconego, tym bardziej gdy rodzice chcą przeprowadzić go wraz z rejestracją w Urzędzie Stanu Cywilnego i przysługującymi im świadczeniami, wciąż bywa przedstawiany wręcz jako „kaprys”, w dodatku trudny do zrealizowania.
– Zaczęliśmy drążyć ten temat w odniesieniu do Iławy. Do naszego miasta zaprosiliśmy ks. Jacka Kotowskiego. W kinie odbyła się prelekcja, po czym rozpoczęliśmy starania, aby i u nas powstał grób – pomnik Dziecka Utraconego. Dzięki przychylności burmistrza miasta została przekazana kwatera na cmentarzu komunalnym przy ulicy Piaskowej, na której w grudniu 2022 roku iławski ratusz sfinansował grobowiec – wyjaśniają.
Powstały grób będzie służył do corocznych pochówków urn z prochami dzieci, którym nie było dane się narodzić, głównie w wyniku poronień, ale też aborcji. – Aby to miejsce było szczególne w ramach działań i misji duszpasterstwa rodzin, zrodził się zamysł, aby nad grobem górował pomnik Maryi, Matki Życia, która trzyma w swych dłoniach małe, utracone dzieciątko – mówi pani Barbara. – Pomnik zaprojektowała iławianka Anna Łożyńska. Wykonawcę znaleźliśmy aż w okolicach Tarnowa. Rzeźba w piaskowcu wyszła spod dłuta uznanego w Polsce rzeźbiarza Mariana Pajora, autora wielu pięknych pomników – dodaje mąż.
Małżonkowie wyjaśniają, że powstający grób – pomnik Dziecka Utraconego ma być miejscem, w którym rodzice będą mogli godnie przeżyć swój czas żałoby po utracie dziecka. – Będzie to także przystanek na modlitwę i refleksję. Dlatego też dołożyliśmy wszelkich starań i zabiegów, aby było to miejsce szczególne, oddające szacunek i hołd życiu – zaznaczają.
– Cieszymy się i jesteśmy wdzięczni, że tę wzniosłą ideę, tj. szacunek do życia, poparł bp Jacek Jezierski, który błogosławi tej inicjatywie i który umożliwił nam przeprowadzenie oficjalnych kwest w iławskich kościołach – mówią państwo Chołaszczyńscy
. Każdy może też dołożyć swoją cegiełkę. Datki na iławską inicjatywę można wpłacać na konto bankowe diecezji elbląskiej (numer na stronie internetowej www.diecezja.elblag.pl w zakładce kontakt), koniecznie z dopiskiem: Pomnik Dziecka Utraconego, Iława.
– Chcemy, aby odsłonięcie i poświęcenie grobu – pomnika Dziecka Utraconego w Iławie dokonały się jeszcze przed wspomnieniem Wszystkich Świętych – deklarują pomysłodawcy.
– Już teraz dziękujemy wszystkim wspólnotom, a także indywidualnym darczyńcom oraz osobom, które w różny sposób włączyły się w realizację tego dzieła – podkreśla ks. Mariusz Ostaszewski, duszpasterz rodzin diecezji elbląskiej.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.