O czarnej i białej legendzie Krzyżaków

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

publikacja 29.09.2023 14:15

Najnowsza wystawa na zamku w Malborku opowiada o tym, jak rodziła się zarówno czarna, jak i biała legenda Zakonu Krzyżackiego.

O czarnej i białej legendzie Krzyżaków Malbork, 28.09. Otwarcie wystawy "Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda Zakonu Krzyżackiego". Materiały prasowe Muzeum Zamkowego w Malborku

Wystawa „Nigra crux, mala crux. Czarna i biała legenda Zakonu Krzyżackiego” to jedno z największych wydarzeń ostatnich lat Muzeum Zamkowego w Malborku. Efekt ponad dwuletnich prac zwiedzający mogą oficjalnie oglądać od 28 września. W otwarciu wystawy wzięło udział w sumie ponad 400 gości, w tym m.in. o. Frank Bayard, Wielki Mistrz Zakonu Krzyżackiego.

Jak wyjaśnili organizatorzy, na tej wyjątkowej ekspozycji znajduje się ponad 300 eksponatów z 30 lokalizacji - od instytucji i ze zbiorów prywatnych z Francji, Niemiec, Austrii, Belgii, Litwy, Ukrainy i Polski, od dzieł historycznych po współczesne przedmioty. W ocenie władz muzeum, jest to pierwsza tego typu próba „wystawienniczego zmierzenia się z mitami o zakonie, stereotypami, interpretacjami i reinterpretacjami”, w których centrum znajduje się Malbork jako symbol ówczesnej potęgi zakonu.

Najnowsza wystawa w malborskim zamku to nie tylko opowieść o wydarzeniach sprzed ponad 600 lat. Jej główna część skupia się na II poł. XIX i niemal całym XX wieku, kiedy Krzyżacy i jednoznacznie kojarzony z nimi zamek stali się narzędziem polityki historycznej Hohenzollernów, nazistów i komunistów, a z drugiej strony - symbolem nadziei na odzyskanie niepodległości, istotną częścią tradycji narodowej Polaków i Litwinów. W tych procesach kluczową rolę odegrała oczywiście pamięć o bitwie pod Grunwaldem.


Więcej w papierowym wydaniu "Gościa Elbląskiego" nr 40 na 8 października.