Bezcenna wartość dialogu

łs

|

Gość Elbląski 10/2024

publikacja 07.03.2024 00:00

Narzeczeni muszą dziś wiedzieć, jak ważna w każdym związku jest szczera rozmowa.

O tym, jaka jest rola współczesnego doradcy rodzinnego, oraz jakie zadania stoją przed sprawującym w obecnych czasach tę funkcję, dyskutowali uczestnicy diecezjalnego spotkania doradców rodzinnych. Odbyło się ono 2 marca w kościele Bożego Ciała w Elblągu.

– Naszym zadaniem dziś nie jest już tylko proste poinformowanie i wyjaśnienie, na czym polegają naturalne metody planowania rodziny. Naszym zadaniem jest również pewnego rodzaju zbadanie relacji tych dwojga ludzi, którzy przychodzą do nas przed ślubem – mówił do uczestników ks. Mariusz Ostaszewski, diecezjalny duszpasterz rodzin. – Musimy m.in. sprawdzić, czy ci dwoje umieją ze sobą rozmawiać i wyjaśnić im, jak ważna jest rola rozmowy w związku małżeńskim, który zamierzają stworzyć – podkreślał.

Ksiądz Ostaszewski wskazywał także na konieczność zapoznania narzeczonych z tym, że w ich związku – tak, jak w każdym – przyjdą jakieś kryzysy. – W każdej relacji takie kryzysy muszą się pojawiać. Jeśli przychodzą do was młodzi i mówią, że nigdy się nie kłócili, to jest to czytelny znak, że najpewniej nie potrafią ze sobą rozmawiać lub jedna ze stron idzie stale na ustępstwa. Taka postawa grozi jednak tym, że po pewnym czasie cierpliwość się wyczerpie, a wtedy sfrustrowana strona „wyleje z siebie wszystko”, a to może sprowadzić na małżonków jeszcze większe kłopoty – zauważył kapłan.

Kapłan wyjaśniał także, jakie są główne czynniki „kryzysogenne” w małżeństwie. – Kobieta i mężczyzna to przecież dwie całkowicie odmienne osoby, a w małżeństwie chodzi o to, aby te zasadniczo różne stworzenia ze sobą współgrały, współpracowały i porozumiewały się – wyjaśniał. – Pojawiające się konflikty, jeśli nie będą umiejętnie rozwiązywane, sprawią, że małżonkowie nie będą już „ze sobą”, tylko jakoś „obok siebie” – przestrzegał. Dlatego też – jak podkreślił – rozmowa jest ważna na każdym etapie związku małżeńskiego. – I to bez względu czy jest to małżeństwo z rocznym stażem czy dwuletnim, czy też ma za sobą 25 albo i 30 lat. Nigdy nie będzie bowiem idealnie, nie uniknie się konfliktu. Ale czy to znaczy, że powinno się go za wszelką cenę unikać? Nie. Ponieważ konflikt ma również wartość oczyszczającą – zwrócił uwagę. – Należy jednak pamiętać o tym, co mówił papież Franciszek: „Nie kończcie dnia w kłótni”. W ciągu dnia możecie rozbijać talerze, ale na jego koniec pamiętajmy, żeby wyciągnąć rękę do zgody – podsumował.

Dziękujemy, że z nami jesteś

To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.

W subskrypcji otrzymujesz

  • Nieograniczony dostęp do:
    • wszystkich wydań on-line tygodnika „Gość Niedzielny”
    • wszystkich wydań on-line on-line magazynu „Gość Extra”
    • wszystkich wydań on-line magazynu „Historia Kościoła”
    • wszystkich wydań on-line miesięcznika „Mały Gość Niedzielny”
    • wszystkich płatnych treści publikowanych w portalu gosc.pl.
  • brak reklam na stronach;
  • Niespodzianki od redakcji.
Masz subskrypcję?
Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.