Nowy numer 44/2020 Archiwum
 • XSB
  05.02.2017 13:37
  Myślę, że ważne jest uściślenie pewnych kwestii:
  doceń 5
 • XSB
  05.02.2017 13:49
  1. "przystosowana jedynie do celebrowania Mszy trydenckiej"
  W dokumentach Vaticanum II nie ma ani słowa o tym, czy kapłan sprawujący Mszę Świętą ma być skierowany w stronę wiernych, « ad Orientem », czy w stronę tabernaculum. Również Mszę Świętą z Mszału Pawła VI można sprawować « ad Orientem », również zatem w kaplicy w Kwidzynie.
  2. "w rycie przedsoborowym"
  Myślę, że istotne jest posługiwanie się terminami zaproponowanymi przez papieża Benedykta XVI, tj. "nadzwyczajna forma rytu rzymskiego", nie ma "rytu przed- i posoborowego", to ten sam ryt rzymski (hermeneutyka ciągłości!)
  doceń 12
 • JakubCygan
  05.02.2017 18:21
  JakubCygan
  Ciągłość Mszy Św., zwanej potocznie trydencką jest oczywista. Jeśli już jest problem ciągłości, to nie dotyczy tego rytu, ale właśnie tej "posoborowej". Można ją odprawiać ad Orientem, ale wysiłki kardynała Saraha, który to zaleca, niestety pozostają bez odpowiedzi. Co więcej Msza Św. odprawiana zgodnie z "Novus Ordo", powinna być odprawiana po łacinie, a tylko wyjątkowo w języku narodowym, a tak nie jest. Cum Deo! PS Cieszy, że w kolejnym miejscu wraca się to dawnego rytu! Ad maiorem Dei gloriam!
  doceń 6
 • AKSORZ
  11.02.2017 23:45
  To naprawdę ważne żeby takie inicjatywy kwitły. Dzisiaj całkowicie zapomniano jak modlili się nasi przodkowie, dla których Msza Święta w klasycznym rycie rzymskim była centrum życia duchowego. Uważam że jest miejsce w dzisiejszych czasach na taką formę celebracji Mszy Świętej , a nawet powinna być ona jeszcze bardziej rozpowszechniana, ponieważ przez ostatnie dziesięciolecia była całkowicie zapomniana wręcz "wyklęta" z życia katolickiego.
  doceń 1
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zobacz także

Zapisane na później

Pobieranie listy