Nowy numer 13/2024 Archiwum

Cyfrowe kapliczki dla potomnych

Już ponad 120 przydrożnych kapliczek z Warmii i Mazur trafiło do internetu. Miłośnikom kultury zależy, by w sieci znalazła się każda z nich.

- Digitalizacja dóbr kultury to podążanie za trendem przenoszenia wszystkiego do internetu - mówi Urszula Jatkowska z Regionalnej Pracowni Digitalizacji działającej w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Pracownicy instytucji od końca 2013 roku przenieśli do sieci ponad 120 kapliczek. - Chcemy maksymalnie ułatwić każdemu zainteresowanemu dostęp do dziedzictwa kulturowego naszego regionu - tłumaczy U. Jatkowska.

Z wynikami pracy zespołu można zapoznać się na cyfrowewm.pl. Jednym ze zdigitalizowanych obiektów jest kapliczka w Łozach. Została wybudowana przed domostwem znajdującym się przy drodze prowadzącej do miejscowości Robuzy i jest typowym przykładem kapliczek stawianych na Warmii i Mazurach. Wzniesiona na planie prostokąta prosta bryła o gładkich otynkowanych ścianach została przykryta dwuspadowym dachem. W ścianach szczytowych znajdują się zakończone łukiem głębokie wnęki. We wnęce od strony drogi - przeznaczonej niejako do adoracji dla przechodniów - ulokowana jest dużych rozmiarów gipsowa figura Matki Bożej, składającej ręce w modlitwie. 

Z wynikami pracy zespołu można zapoznać się na: cyfrowewm.pl. Digitalizacja kapliczek Warmii i Mazur wpisuje się w ogólnopolski projekt, by w jednym miejscu zgromadzić wszystkie zabytki, jakie znajdują się na terenie Polski. - Z pewnością prace potrwają jeszcze długo, ale najważniejsze, że po ich zakończeniu każdy będzie miał nieograniczony dostęp do zasobów naszej kultury - mówi Urszula Jatkowska.

Więcej informacji o digitalizacji kapliczek w kolejnym numerze „Gościa Elbląskiego”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy