Nowy numer 11/2024 Archiwum

Symbol godności człowieka przejdź do galerii

Poprzez udział w wyborach możemy zagospodarować naszą wolność.

- Chrystus w Ewangelii mówi wyraźnie, że prawa ludzkie nie mogą być przeciwne prawu Bożemu - zaznaczył bp Józef Wysocki. Jego zdaniem o tej prawdzie powinni pamiętać parlamentarzyści i prezydent.

Uroczystą, niedzielną Mszą św. sprawowaną w Katedrze św. Mikołaja o godzinie 18 rozpoczęły się w Elblągu obchody 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Po Eucharystii uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Ofiar Grudnia 1970. List do zgromadzonych przesłał Andrzej Duda, prezydent RP, a odczytał go Jerzy Wilk, przewodniczący Rady Miasta. "Porozumienia Sierpniowe pozostają symbolem szacunku dla godności człowieka i pracownika. Symbolem polskiego umiłowania wolności" - napisał prezydent Duda. 

- Sierpień 1980 roku jest źródłem naszej dzisiejszej wolności i demokracji. Za to codziennie powinniśmy dziękować robotnikom Gdańska, Gdyni, Szczecina, Elbląga i całej Polski - wymieniał Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. 

- Dzisiaj borykając się z trudnościami życia codziennego często zapominamy o tym, jak bardzo wtedy pragnęliśmy wolności. A jak dzisiaj z niej korzystamy? Ci, którym się powiodło - z zachwytem. A ci, którym się nie powiodło - z rozczarowaniem i goryczą - mówił Jan Fiodorowicz, przewodniczący Elbląskiego Regionu NSZZ Solidarność:

Jak zaznaczył Fiodorowicz, po 25 latach wolności musimy zadbać o wszystkich obywateli. - Nie ma zgody na przywilej dla wybranych - przyznał i przekonywał, że Polska jest rekordzistką w rozwarstwieniu płacowym, bije rekordy ubóstwa wśród ludzi pracujących i rodzin wielodzietnych. Niesprawiedliwie dzielony jest wzrost gospodarczy.

- Przez to oddalamy się od europejskich standardów socjalnych. Nie będzie wzrostu gospodarczego bez dobrych i stałych miejsc pracy - wskazał szef regionalnej "S".

W dalszej części przemówienia Jan Fiodorowicz zaapelował o udział w zbliżających się wyborach. - NSZZ Solidarność apeluje do wszystkich członków i sympatyków naszego związku o korzystanie z wywalczonych z takim trudem praw obywatelskich poprzez udział w wyborach do Sejmu i Senatu. Udział w nich jest nie tylko naszym prawem, ale nade wszystko obowiązkiem. Tylko w ten sposób możemy zagospodarować naszą wolność - powiedział.

Tadeusz Majchrowicz, wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność zauważył, że wciąż aktualnych jest większość z 21 postulatów sformułowanych przed 35 laty.

- Co  z tego, że w Polskim Radiu jest Msza św., skoro w tym samym publicznym radiu i telewizji na co dzień słyszymy bezpardonowe ataki na Kościół i księży? Co z tego, że wywalczyliśmy wolne soboty? Teraz musimy walczyć o wolne niedziele - mówił wiceprzewodniczący Komisji Krajowej NSZZ Solidarność. - To pokazuje, że Solidarność była i jest Polsce potrzebna, że nadal musimy walczyć o prawa pracownicze - podsumował. 

Wśród osób, które wzięły udział w obchodach 35. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych była pani Beata z Elbląga. - Przychodzę tu co roku, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolną Polskę. Wczoraj byłam w Gdańsku. Jestem tu, bo uważam, że takie uroczystości są mam wszystkim potrzebne - powiedziała elblążanka. 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy