Pobiegną dla bohaterów

Po raz pierwszy w Elblągu zorganizowany zostanie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem wilczym”.

Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

|

GOSC.PL

dodane 03.02.2017 11:00
0

Takie uczczenie bohaterów polskiego podziemia stało się możliwe dzięki wysiłkom Stowarzyszenia Tu Elbląg oraz radnego Rafała Traksa. Bieg odbędzie się 26 lutego.

Bieg „Tropem wilczym” to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 roku przez grupę pasjonatów i działaczy społecznych. Do pierwszej edycji zgłosiło się 50 uczestników. Pobiegli lasem, wokół Zalewu Zegrzyńskiego. Po roku organizatorem została Fundacja Wolność i Demokracja. Od tego momentu zainteresowanie takim sposobem uczczenia Żołnierzy Niezłomnych lawinowo rośnie.

W ubiegłym roku zgłosiło się 40 tys. biegaczy, ze 160 polskich miast oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa. W tym roku ma być 60 tys. uczestników z 240 miejscowości, w tym nasze miasto.

- Podjąłem się tej inicjatywy, bo uważam, że należy upamiętniać żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego - mówi radny Rafał Traks, którego interpelacja przyczyniła się do zorganizowania biegu. - To inicjatywa, która przede wszystkim skierowana jest do ludzi młodych, ale również do ludzi aktywnych sportowo w każdym wieku, którzy właśnie w tak ciekawej i nietypowej formie chcieliby upamiętnić żołnierzy Niezłomnych. Naszych Polskich wyklętych przez PRL bohaterów.

Lokalni działacze chcieli zorganizować bieg już podczas poprzedniej edycji. - Rok temu nie udało się, natomiast teraz pomógł nam szczęśliwy traf - wyjaśnia Jerzy Dudek ze Stowarzyszenia Tu Elbląg. - Było już po terminie 15 listopada, gdy byliśmy gotowi do organizacji. Okazało się, że jedno z miast zrezygnowało i zwolniło się miejsce. Uzyskaliśmy limit dla 200 osób, w związku z tym tyle koszulek, medali i dyplomów - dodaje.

Elblążanie "Tropem Wilczym" podążą po parku Bażantarnia. Odbędą się tam dwa biegi: na orientację i przełajowy, oba o dystansie 1963 m. Taki dystans jest symbolicznym uhonorowaniem Józefa Franczaka „Lalusia”, ostatniego żołnierza wyklętego, który został zabity właśnie w 1963 roku.

Lokalnym akcentem będzie upamiętnienie gen. Bolesława Nieczui-Ostrowskiego. W tym roku przypada 110. rocznica jego urodzin. Uchwałą radnych został ogłoszony elbląski rok jego pamięci.

- To postać warta upamiętnienia, bohater czasów wojny, honorowy obywatel naszego miasta. Pamiętamy o nim przy organizacji biegu - zapewnia Jerzy Dudek.

1 / 1
oceń artykuł Pobieranie..