Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Wystawa na Zamku w Sztumie

Wyjątkowa wystawa pokazująca początki Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej.

Od 4 maja na Zamku w Sztumie można oglądać wystawę przygotowaną przez Bractwo Rycerzy Ziemi Sztumskiej, które przypomina o prawie trzech dekadach obecności tej wyjątkowej grupy w miejscowej warowni. Ideą wystawy jest pokazanie współczesnej rekonstrukcji strojów z dworu wielkiego mistrza Zakonu Niemieckiego oraz z dworu królewskiego w początkach XV wieku.

Jak wyjaśniają autorzy wystawy, w średniowieczu ubiór stanowił informację o przynależności do danej warstwy społecznej. Współcześnie bardzo trudno odtworzyć dokładnie, jak i co nosili ówcześni dworzanie. Próby zrekonstruowania strojów podejmowane są najczęściej na podstawie źródeł ikonograficznych. A to w dużej części byłoby niemożliwe, gdyby nie zaangażowanie pasjonatów z Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej.

- To najdłużej nieprzerwanie działająca instytucja na sztumskim zamku, bo istnieje tu już 27 lat i jest z nim zawsze bardzo blisko związana - mówi Aleksander Masłowski, kierownik Zamku w Sztumie. Od pierwszej połowy lat 90. XX w. sztumskie bractwo jest związane z ogólnopolskim ruchem rycerskim, który później zaczęto nazywać "rekonstrukcją". - I to właśnie ubrania, broń i przedmioty użytku codziennego, te wszystkie repliki, które pokazujemy na naszej wystawie, pochodzą z początkowych lat działalności bractwa. Ma pokazać, jak ono raczkowało, rozwijało się i jak wyglądał ich pierwszy sprzęt - wyjaśnia A. Masłowski.

Jak mówi kierownik zamku, dziś rekonstrukcja historyczna jest na o wiele wyższym poziomie i sprzęty takie jak na wystawie oglądamy rzadko. - Ale to pozwala zrozumieć, że gdyby nie te skromne początki, nie byłoby współczesnej rekonstrukcji, która coraz częściej jest prawdziwym widowiskiem na światowym poziomie. Dla tych, którzy rekonstrukcją interesują się od wielu lat, nasza wystawa będzie doskonałą wycieczką w przeszłość. Dla tych, którzy dopiero chcą zacząć z nią przygodę - lekcją poglądową, jak wyglądały jej początki - podkreśla.


Więcej na ten temat w "Gościu Elbląskim" nr 19 na 16 maja.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy