Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Promocja "Rocznika Elbląskiego"

Periodyk ukazuje się od 1961 roku.

Odbyła się promocja XXXII tomu „Rocznika Elbląskiego”, która odbyła się w Bibliotece Elbląskiej w środę 22 marca.

Laudację w czasie wydarzenia wygłosił ks. prof. Wojciech Zawadzki. Przypomniał, że „Rocznik Elbląski” publikowany jest od 1961 roku. Jest on periodykiem regionalnym, w którym autorzy kolejnych artykułów podejmują tematy historyczne, dotyczące przede wszystkim dziejów Elbląga i okolic, a także historii sztuki, językoznawstwa, socjologii, archeologii, archiwistyki.

- Tomy „Rocznika Elbląskiego” odnajdujemy na półkach wszystkich bibliotek naukowych w szeroko rozumianym regionie - zaznaczył ks. Zawadzki. Podkreślił, że „Rocznik Elbląski” jest w każdej szanującej się bibliotece, a także odnaleźć go można w niektórych bibliotekach niemieckich i w wielu księgozbiorach prywatnych, muzealnych, archiwalnych, a nawet szkolnych. - Trudno sobie wyobrazić, aby zabrakło naszego rocznika w zasobach książkowych osób profesjonalnie zajmujących się badaniem dziejów Elbląga i Prus - stwierdził prelegent.

„Rocznik Elbląski” od ponad 60 lat wydawany jest przez elbląskie władze samorządowe. - W budżecie miasta Elbląga każdego roku zarezerwowane są stosowne środki finansowe na opłacanie redakcji i druku periodyku. Trzeba to podkreślić, bo tak konsekwentny mecenat naukowy jest rzadkością wśród włodarzy zdecydowanej większości polskich miast - powiedział ks. Zawadzki.  

Promocja „Rocznika Elbląskiego”

W aktualnym tomie „Rocznika Elbląskiego” opublikowane zostały artykuły, źródła i materiały, sprawozdania i wspomnienia.

W gronie autorów artykułów opublikowanych w periodyku jest dr Adrian Watkowski, który podjął się opracowanie tematu „Elbląg w okresie przemian cywilizacyjnych i społecznych XIX-XX w. (1815-1945)”. Zajął się nim, bo jak wytłumaczył był to czas, kiedy w mieście zachodziły bardzo ważne zmiany, zaczęła zmieniać się struktura społeczna miasta, pojawiła się nowa klasa społeczna, która miała duży wpływ na dzieje miasta i jego historię, czyli klasa robotnicza. - W swoim artykule przypomniałem najważniejsze fakty związane z uprzemysłowieniem miasta w II poł. XIX w. - powiedział dr Watkowski. W tym kontekście przypomniał najważniejszych elbląskich przedsiębiorców tamtych czasów, czyli Ferdinanda Schichaua i Franza Komnicka, ich działalności oraz wpływ na miasto.

Redaktorem naczelnym „Studiów Elbląskich" jest prof. Andrzej Groth, a wydawany jest on wspólnie przez Polski Towarzystwo Historyczne Oddział w Elblągu i Bibliotekę Elbląską. Periodyk dostępny jest w internecie w formie elektronicznej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy