• facebook
  • rss
  • Historia diecezji elbląskiej

    dodane 06.05.2015 19:36

    Została erygowana 25 marca 1992 roku bullą papieża Jana Pawła II Totus Tuus Poloniae Populus z części diecezji: gdańskiej, warmińskiej i chełmińskiej. Patronem głównym jest św. Wojciech, biskup i męczennik (Święty Gaj, 23 kwietnia 997 roku). Patronami drugorzędnymi są: św. Maksymilian Maria Kolbe, kapłan, męczennik; bł. Dorota z Mątów Wielkich, rekluza; bł. Władysław Demski, kapłan i męczennik, Patron Kapłanów Diecezji Elbląskiej przed Bogiem.

    Kalendarium:

    25 marca 1992 - erygowanie diecezji elbląskiej,

    11 maja 1992 - powstanie Sądu Diecezjalnego w Elblągu,

    17 maja 1992 - ingres biskupa Andrzeja Śliwińskiego do katedry w Elblągu,

    27 lipca 1993 - wyrusza pierwsza Elbląska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę,

    8 października 1993 - początek pierwszego roku akademickiego w elbląskim Wyższym Seminarium Duchownym, w budynkach przy ul. Bożego Ciała 10 (do tej pory Seminarium istniało razem z WSD w Olsztynie).

    22 kwietnia 1995 - poświęcenie przez arcybiskupa wrocławskiego Henryka Gulbinowicza odbudowanego gmachu kurii diecezjalnej przy ul. Mostowej w Elblągu,

    6 grudnia 1998 - otwarcie archiwum diecezjalnego. Gmach poświęcił arcybiskup gdański Tadeusz Gocłowski,

    6 czerwca 1999 - wizyta Jana Pawła II w Elblągu,

    1 października 1999 - afiliacja seminarium elbląskiego do Wydziału Teologii Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego w Olsztynie,

    25 marca 2002 - erygowanie Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej w Nowym Stawie przez biskupa Andrzeja Śliwińskiego,

    2 sierpnia 2003 - rezygnacja biskupa Andrzeja Śliwińskiego ze stanowiska ordynariusza elbląskiego i ustanowienie dotychczasowego sufragana diecezji tarnowskiej biskupa Jana Styrny nowym ordynariuszem elbląskim,

    23 sierpnia 2003 - ingres biskupa Jana Styrny do katedry w Elblągu,

    9 września 2009  - zmarł pierwszy biskup elbląski Andrzej Śliwiński,

    14 września 2009 - pogrzeb pierwszego biskupa diecezji elbląskiej Andrzeja Śliwińskiego w katedrze diecezjalnej. Eucharystii przewodniczył arcybiskup metropolita gnieźnieński Henryk Muszyński. Trumnę z ciałem złożono w krypcie biskupów pod katedrą elbląską,

    3 marca - 24 sierpnia 2012 - peregrynacja Matki Bożej w Cudownym Obrazie Jasnogórskim

    19 października 2013 - ustanowienie sanktuarium pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy przy kościele redemptorystów pw. Matki Boskiej Królowej Polski,

    24 listopada 2013 - bp Jan Styrna na zakończenie Roku Wiary ogłasza, że w październiku na ręce papieża Franciszka złożył rezygnację z urzędu biskupa diecezjalnego elbląskiego,

    10 maja 2014 - bp Jacek Jezierski, dotychczasowy biskup pomocniczy archidiecezji warmińskiej, został mianowany przez papieża Franciszka nowym ordynariuszem elbląskim,

    8 czerwca 2014 - ingres biskupa Jacka Jezierskiego do katedry w Elblągu,

    27 marca 2015 - otwarcie pierwszego w Elblągu „Okna życia.”

    «« | « | 1 | » | »»
    oceń artykuł

    Zobacz także

    Dyskusja zakończona.

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół