• facebook
 • rss
 • Cień Oddechu

  ab

  dodane 25.02.2016 16:00

  Męka i śmierć Pana Jezusa widziana oczami Adama i Ewy.

  Po sukcesie debiutanckiego widowiska „Pieśń nad Pieśniami” stowarzyszenie „Attacca” rozpoczęło pracę nad kolejnym koncertem pt. „Cień Oddechu”.

  - Jest to oratorium pasyjne. Będzie przedstawiało mękę i śmierć Jezusa Chrystusa widzianą oczami Adama i Ewy (w role te wcieli się: Małgorzata Borys i Michał Juraszek) - opowiada Ewa Borys, prezes stowarzyszenia.

  - Postaramy się przenieść publiczność do Jerozolimy. Muzyka stylizowana i inspirowana jest kulturą żydowską. Do udziału w koncercie  zaprosiliśmy młodego człowieka, Ziemowita Klimka, który włączy się w to oratorium dość nietypowo.Swoją partię w całości wykona w języku syryjskim, z wykorzystaniem techniki śpiewu gardłowego - kontynuuje.

  Język ten jest pochodną języka aramejskiego. Całość będzie przedstawiał i komentował narrator.

  - Wszystkie nasze działania są autorskie - mówi E. Borys. Do oratorium „Cień Oddechu” zostało już napisane libretto, powstaje muzyka. Autorką słów jest Małgorzata Borys, muzyki - Kamil Jędrzejewski. W przedsięwzięciu weźmie udział 50-osobowa orkiestra, chór, dwoje solistów, czyli Adam i Ewa oraz narrator. Jak zapewnia prezes stowarzyszenia, zespół jest tak uzdolniony, że wystarczy mu miesiąc na przygotowanie się do występu.

  Małgorzata i Kamil, nim powstało stowarzyszenie włączali się w przygotowania śpiewanej Drogi Krzyżowej „Ślad losu”. - Były to bardzo piękne duchowo i muzycznie koncerty - przypomina Małgorzata Borys. Młodzi artyści postanowili kontynuować to, co robili w latach minionych i zaczęli pisać własny projekt.

  Dlaczego Adam i Ewa? - Szukaliśmy postaci, które pod innym kątem, takim pod jakim jeszcze nikt nie pisał, mogłyby rzucić światło na wydarzenia przedstawione w Piśmie Świętym. Stwierdziliśmy, że można włączyć w to Adama i Ewę - stwierdza M. Borys.

  - Są oni obarczeni winą za zło, które jest na świecie. W ten sposób Adam i Ewa zaistnieli w naszym projekcie. Pisząc tekst przekonaliśmy się, że jest to ciekawy pomysł. Układa się to w całość - przyznaje autorka słów.

  - Bardzo fajne jest to, że piszą ludzie bardzo młodzi. Nie tworzy tego dorosły chrześcijanin. Oni piszą to tak, jak to widzą - zwraca uwagę E. Borys.

  - „Cień Oddechu” to projekt skierowany do każdego - przyznaje M. Borys. - Chcemy pokazać, że miłość i szacunek do drugiego człowieka to podstawa. Jeśli nie będziemy się akceptować nawzajem, to zło przez cały czas będzie się przewijało przez nasze życie - zaznacza.

  - To będzie piękny koncert. Wierzę, że wielu wzruszy, przeniknie do głębi - zapewnia E. Borys.

  Premiera widowiska „Cień Oddechu” odbędzie się w katedrze św. Mikołaja w Elblągu, 25 kwietnia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Reklama

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół