• facebook
 • rss
 • Prawda bez retuszy

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 01.09.2017 15:20

  - Nie możemy mieć w nienawiści i pogardzie narodu niemieckiego. Trzeba jednak zachować pamięć o tym, co uczynił on w czasie II wojny światowej - przypominał dziś biskup Jacek Jezierski.

  - Prawda o II wojnie światowej musi pozostać bez retuszy, bez zamazywania. Nie może zaniknąć w świadomości narodów - apelował dziś biskup Jacek Jezierski. Słowa te duszpasterz diecezji elbląskiej wygłosił podczas uroczystości upamiętniających wybuch tej najstraszliwszej wojny w dziejach, które odbyły się w Szymankowie.

  To właśnie w tej niewielkiej miejscowości padły pierwsze strzały II wojny światowej. To tam polscy celnicy i kolejarze próbowali stawić opór atakowi hitlerowskich oddziałów. Oni a także ich rodziny stali się pierwszymi ofiarami tego krwawego konfliktu.

  - Nie możemy mieć w nienawiści i pogardzie narodu niemieckiego. Trzeba jednak zachować pamięć o przestępstwach, o mordach wojennych, o ludobójstwie, o niemieckich obozach koncentracyjnych i o szoah, do których to posunęli się synowie narodu naszych zachodnich sąsiadów - podkreślał biskup w homilii, podczas Mszy Świętej, która rozpoczęła oficjalne obchody.

  W uroczystościach wzięli udział kolejarze oraz pracownicy służby celnej z całego kraju. Po Eucharystii w uroczystym pochodzie przeszli na peron dworca kolejowego, gdzie ofiarę z życia złożyli ich poprzednicy. Następnie zaś uczestnicy obchodów przeszli pod pomnik pierwszych ofiar września 1939 roku, gdzie oddano hołd wszystkim poległym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół