• facebook
 • rss
 • Rozwijają dzieło ojca Czesława

  Łukasz Sianożęcki Łukasz Sianożęcki

  dodane 10.01.2018 17:50

  To miejsce, w którym królują zioła.

  Czy zielarstwo i ziołolecznictwo przeżywają w naszym kraju renesans? Chyba tak, a dowodem na to może być powstanie Centrum Medycyny Klasztornej "Medicina Monasterialis", które wraz z początkiem tego roku rozpoczęło działalność przy elbląskim klasztorze ojców franciszkanów.

  - Chcemy kontynuować bogate tradycje zielarskie słynnego w Elblągu o. Andrzeja Czesława Klimuszki, a także inne tradycje medycyny naturalnej znanej z klasztorów w całym kraju - wyjaśnia prowadzący ośrodek o. Tomasz Tęgowski OFMConv.

  - Bardzo się cieszę, że taki gabinet powstał w naszej okolicy. Jestem gorącą zwolenniczką ziół i medycyny naturalnej - mówi pani Sabina, jedna z klientek sklepu. Jak opowiada, jeszcze kilka lat temu była nieco sceptyczna wobec możliwości leczenia się ziołami.

  - Kiedy jednak zobaczyłam jak mojej przyjaciółce, która bardzo cierpiała z powodu bólu kręgosłupa, pomogła terapia zielarska, zmieniłam zdanie. Lekarze nie dawali jej szans na normalne życie, inni mówili, że może skończyć na wózku. A ona po dwóch miesiącach leczenia ziołami wróciła do pracy - opowiada.

  "Medicina Monasterialis" to jednak nie tylko sklep, w którym możemy nabyć specyfiki, na dokuczające nam dolegliwości.

  - To także, a może przede wszystkim miejsce, w którym możemy zasięgnąć porady zielarskiej, dietetycznej czy też duchowej od wykwalifikowanego w tej materii zakonnika - mówi o. Tomasz.

  Oznacza to, że wcale nie musimy wiedzieć jakiej mieszanki potrzebujemy. - Wszystkiego możemy dowiedzieć się na miejscu. Wystarczy, że przedstawimy problem, z którym się zmagamy.

  Klienci tłumaczą, dlaczego tak chętnie odwiedzają franciszkański gabinet.

  - Dzisiaj produkty chemiczne są zawarte niemal we wszystkim jak choćby antybiotyki w mięsie. Jeśli więc mogę uniknąć przyjmowania kolejnych porcji leków, to z radością wybieram zioła - przyznaje pani Dorota. - Od zawsze ceniłam wszystko co naturalne i bez sztucznych dodatków, więc cieszę się, że w naszym mieście będzie łatwiejszy dostęp do ziół.

  W ofercie centrum można są też naturalne kosmetyki z naszych polskich firm oraz suplementy diety. Centrum oferuje też możliwość odbycia indywidualnych rekolekcji czy dni skupienia połączonych z postem. - A to dopiero początek. Mamy jeszcze mnóstwo pomysłów - tak o. Tomasz zachęca do odwiedzania Centrum Medycyny Klasztornej.

  Więcej o franciszkańskim centrum zielarskim przeczytasz w "Gościu Elbląskim" na 21 stycznia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół