Nowy numer 25/2021 Archiwum

Czerwone plamy znikną?

Pojawiła się szansa, że nazwy ulic naszego miasta odwołujące się do epoki komunizmu zostaną zmienione.

- To prawda, trochę wstyd mieszkać przy takiej ulicy - mówi nam pan Zygmunt, mieszkaniec elbląskiego osiedla przy ul. Armii Ludowej.

- Chociaż z drugiej strony ludziom ta nazwa już spowszedniała i tak naprawdę prawie nikt się nie zastanawia, co się za nią kryje - dodaje.

Zrodziła się jednak szansa na to, iż elblążanie nie będą już dłużej musieli wstydzić się tego, przy jakiej ulicy mieszkają.

Decyzją Witolda Wróblewskiego, prezydenta Elbląga, w zupełnie odmienionym składzie została powołana komisja ds. nadawania nazw ulic i placów. Na jej czele stają radni Prawa i Sprawiedliwości, a przewodniczyć jej będzie reprezentująca to właśnie ugrupowanie Małgorzata Adamowicz.

Komisja ma opiniować zgłaszane przez mieszkańców wnioski o zmianę nazw konkretnych ulic. Takie obywatelskie projekty uchwał może od października 2014 roku zgłaszać grupa co najmniej 750 osób. Przedtem można to było robić wyłącznie za pośrednictwem radnych.

Już w poprzednich latach elblążanie domagali się zmian nazw ulic, takich jak np. ul. Giennadija Diaczenki, Braterstwa Broni czy też wspomnianej Armii Ludowej. Do tej pory ich zbiegi były torpedowane w Radzie Miejskiej.

Oprócz nazw ulic innym problemem jest kwestia pomnika "Wdzięczności Armii Czerwonej". Część elblążan domaga się, by został usunięty.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama