Nowy numer 04/2020 Archiwum

Cała naprzód! Pochylnie zreperowane

Już wkrótce statki pasażerskie popłyną szlakiem z Elbląga do Ostródy.

Choć teoretycznie sezon żeglugowy na kanale już trwa, to dopiero od 1 czerwca można będzie skorzystać z jego największych atrakcji, jakimi są słynne pochylnie.

Rewitalizacja tego unikatowego systemu została właśnie zakończona, dzięki czemu będzie można szlakiem wodnym dotrzeć do Ostródy.

Obecnie można już popłynąć na równie ciekawe, choć nieco krótsze trasy, jak choćby "Szlak Wikingów", gdzie statek udaje się w rejs po Jeziorze Drużno.

To u jego brzegów do IX wieku znajdowała się osada handlowa Wikingów, Truso. Podczas tego rejsu można również z bliska poznać przyrodę Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej.

Większość miłośników rzecznych wypraw statkiem czeka, by znów było możliwe przeprawienie się przez system śluz i pochylni. Ich remont trwał niemal cztery lata. Pierwsze prace ruszyły bowiem już w 2011 roku.

Odnowienie infrastruktury żeglugowej kosztowało ok. 115 mln zł. Urzędnicy uspokajają, że dobrze wydali pieniądze. Rewitalizacja ma poprawić warunki żeglugowe i bezpieczeństwo wodniaków.

W minionych latach z atrakcji wyprawy statkiem pasażerskim korzystało około 60 tys. osób rocznie. Wyjątkowość przeprawy kanałem polega na tym, iż  statki i jachty, żeby pokonać różnicę poziomów terenu, umieszczane są na wózkach i przeciągane po torowisku za pomocą stalowych lin, które porusza koło wodne.

Kanał Ostródzko-Elbląski, zwany również Elbląskim jest unikalnym systemem wodnym łączącym jeziora zachodnich Mazur z Zalewem Wiślanym.

Aby pokonać naturalną 100-metrową różnicę poziomów terenu, na szlaku wodnym wybudowano pięć pochylni.

Ten światowej klasy cud sztuki hydrotechnicznej zaprojektował pruski inżynier Georg Jacob Steenke. Budowa kanału rozpoczęła się końcem października 1844 r., za panowania króla Fryderyka Wilhelma III.

Dzięki połączeniu z Bałtykiem szlak miał wpłynąć na gospodarcze ożywienie Prus Wschodnich. Służył głównie do transportu płodów rolnych, drewna i artykułów przemysłowych.

Od 1912 r. przewoźnicy rozpoczęli rejsy turystyczne na szlaku elbląskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • Beata
  28.07.2015 20:22
  Rejs sam w sobie jest wart aby to zobaczyć i przeżyć lecz odradzam go ze względu na jego złą organizację. Brak jakiejkolwiek informacji, że nie dla wszystkich osób są miejsca siedzące na górnym pokładzie. Stanie przy barierkach podczas 4,5 godz. rejsu z Elbląga do Buczyńca nie należy do przyjemności. Nikt nie powiedział, że są turyści lepsi i gorsi oraz tego, że kto pierwszy ten lepszy. A bilety przecież są w jednej cenie. Ponadto podczas takiego rejsu przydałoby się aby ktoś choć kilka słów powiedział o historii tego kanału. Wystarczyłoby nagrać raz taką informację i puszczać turystą przez głośniki. Wygląda na to, że ważne jest tylko aby zainkasować kasę 129,00 zł za rejs, a dalej nikogo już nic nie obchodzi. Wizytówka miasta Elbląg. Przecież po to tam najczęściej jedziemy. Jedno wielkie wyłudzanie pieniędzy.
  doceń 0
 • Beata
  28.07.2015 20:27

  Rejs sam w sobie jest wart aby to zobaczyć i przeżyć lecz  odradzam go ze względu na jego złą organizację. Brak jakiejkolwiek informacji, że nie dla wszystkich osób są miejsca siedzące na górnym pokładzie. Stanie przy barierkach podczas 4,5 godz. rejsu z Elbląga do Buczyńca nie należy do przyjemności.  Nikt nie powiedział, że są turyści lepsi i gorsi oraz tego, że kto pierwszy ten lepszy. A bilety przecież są w jednej cenie.  Ponadto podczas takiego rejsu przydałoby się aby ktoś choć kilka słów powiedział o historii tego kanału. Wystarczyłoby nagrać raz taką informację i puszczać turystą przez głośniki.  Wygląda na to, że ważne jest tylko aby zainkasować kasę 129,00 zł za rejs, a dalej nikogo już nic nie obchodzi. Wizytówka miasta Elbląg. Przecież po to tam najczęściej jedziemy. Jedno wielkie wyłudzanie pieniędzy.

  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama