Nowy numer 37/2021 Archiwum

Jak dbać o zdrowie?

W przyszłym tygodniu każda kobieta z województwa warmińsko-mazurskiego otrzyma zaproszenie na badania cytologiczne. Ważne, by z niego skorzystać.

- Z obserwacji gimnazjalistek, ich eksperymentów z makijażem narodził się pomysł zorganizowania warsztatów z wizażu - mówi Anna Romejko, nauczycielka religii w Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Elblągu. Spotkanie pt. „Babskie sprawy” odbyło się we wtorkowe popołudnie w Gimnazjum nr 2 im. Sybiraków w Elblągu.

W trakcie przygotowań warsztatów Wiesława Abraham z Fundacji Po zaproponowałaby program poszerzyć o zajęcia z profilaktyki chorób kobiecych. Szkolenie w zakresie samobadania. Fundacja Po pracuje z osobami, które przeszły chorobę nowotworową.  

Szkolenie profilaktyczne zostało przeprowadzone przez Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjne Programy Wczesnego Wykrywania Raka Piersi oraz Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Jak poinformowała Kamila Marchlewicz, kierownik WOK w przyszłym tygodniu wszystkie kobiety z województwa warmińsko-mazurskiego zostaną zaproszone na badanie cytologiczne. Na zaproszeniu będzie wskazana konkretna poradnia, nie oznacza to jednak, że tylko do niej kobieta może zgłosić się na badania. Można wybrać inną placówkę. Ważne, by z zaproszenia skorzystać.

Jak zauważyły prelegentki na raka szyjki macicy i piersi kobiety nie powinny umierać. Przy wczesnym wykryciu choroby są całkowicie wyleczalne.

- Ważne, by dzieci mogły jak najdłużej cieszyć się mamą - w tak emocjonalny sposób  zachęcała do badań profilaktycznych Małgorzata Górska, p.o. z-cy kierownika WOK.

- Spoiwem domu jest kobieta. Jeśli choruje ma to wpływ na całą rodzinę - dodała.

Spotkanie skierowane było dla matek i córek. Zaproszone zostały uczennice klas trzecich gimnazjum. Karolina Koźnicka o wydarzeniu dowiedziała się od polonistki.

- Zainteresowały mnie warsztaty z makijażu. Jest to sprawa powszechna, a ja czuję, że nie radzę sobie z nią. Mama nie zawsze ma czas odpowiedzieć mi na moje pytania, a więc postanowiłam przyjść na to spotkanie - mówi. Karolina do szkoły zaprosiła swoją mamę.

- Zaciekawiły mnie tematy jakie zostaną podjęte w czasie tego spotkania - Justyna Koźnicka.

- Dzięki tym warsztatom można bardzo wiele się dowiedzieć na temat profilaktyki. Mało jest tego typu warsztatów dla kobiet. A już dla matek z córkami wcale - zauważa.

W warsztatach uczestniczyło ok. 50 osób. Było to pierwsze tego typu spotkanie w Elblągu. Anna Romejko obiecuje, że nie ostatnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama