Nowy numer 08/2024 Archiwum

Plener dla Kościoła przejdź do galerii

Grupa artystów z całej Polski tworzy dzieła, z których dochód jest przeznaczony w całości na wsparcie lokalnych Kościołów.

- Już 30 lat temu stworzyliśmy grupę plastyków, która chciała działać charytatywnie na rzecz naszego Kościoła - mówi Zygmunt S. Tadrowski, jeden z założycieli grupy. - W rzeczywistości wygląda to tak, że przyjeżdżamy na zaproszenie do danej miejscowości czy  parafii, gdzie w kościele i jego okolicach organizujemy plener - dodaje.

- Tworzymy wówczas obrazy o tematyce religijnej i świeckiej. Wszystkie prace przekazujemy na rzecz parafii, na terenie której aktualnie pracowaliśmy - wyjaśnia. Jak podkreślił, inicjatywa zrzesza plastyków z całej Polski, m.in. z Opola, Szczecina, Warszawy, Krakowa czy Elbląga.

- I tak właśnie na 30-lecie istnienia naszej grupy przyjechaliśmy do Tolkmicka, gdzie nasz plener trwał dwa tygodnie - mówi pan Zygmunt. - W tym czasie powstało 29 obrazów, z których około jedna trzecia to dzieła o tematyce sakralnej. Ja wykonałem duży obraz św. Jakuba, który jako wotum zostanie oddany do tolkmickiego kościoła - dodaje.

Jak zwraca uwagę, choć parafia jest pod wezwaniem tego właśnie świętego, w żadnym z ołtarzy nie było jego wizerunku. Drugi obraz św. Jakuba, który również zostanie przekazany na rzecz miejscowej parafii, został wykonany przez Elżbietę Rączkę z Wołomina. Janusz Broniewicz z Opola namalował Chrystusa, powstało również kilka przepięknych ikon.

- Teraz od proboszcza będzie zależało, które z tych dzieł ozdobią świątynię, a które trafią na aukcję i zasilą parafialny budżet - mówi.

Wczoraj odbył się wernisaż prac, na który przybyło wielu mieszkańców Tolkmicka. - Jest to coś nowego dla takiej miejscowości. A widok artystów ze sztalugami rozstawionymi w różnych punktach miasta - na rynku czy przy kapliczkach - musiał przywoływać wyobrażenia XIX wieku. Niepowtarzalny klimat Tolkmicka tylko to wrażenie potęgował - mówi Z.S. Tadrowski.

Obecnie wszystkie dzieła artystów można oglądać w Ratuszu Miejskim w Tolkmicku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy