Nowy numer 08/2024 Archiwum

Wyśpiewali polską historię

Kilkadziesiąt osób wzięło udział spotkaniu w zatytułowanym „Z pieśnią przez dzieje Polski.” Artyści przedstawili dzieje Polski za pomocą pieśni.

- Chcemy przez te pieśni zachęcić do kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania - mówi Bogusław Tadrowski. - Może to wpłynąć na zacieśnienie więzów rodzinnych, narodowych - dodaje.

Rozpoczynając program „Z pieśnią przez dzieje Polski” Tadrowski przypomniał, że Polska za Piastów i Jagiellonów była wielka. Później - z pomocą Konstytucji 3 Maja - próbowano tę wielkość przywrócić.

Spotkanie odbyło się we wtorek, jego organizatorem były elbląskie środowiska patriotyczne. - Staramy się, by jak najwięcej osób angażowało się w przedsięwzięcia patriotyczne - mówi Jerzy Gawryolek.

Całość rozpoczęto odśpiewaniem „Pieśni Konfederatów Barskich” oraz „Roty.” Nie zabrakło utworów z okresu II wojny światowej, m.in. „Deszcz, jesienny deszcz.” Później przyszedł czas na: „Mury”, „Żeby Polska była Polską”, „Ojczyzno ma.”

- Chciałbym przypomnieć, że za rok będziemy obchodzić 1050. rocznicę naszej państwowości, bo za datę wyjściową przyjmuje się rok 996, chrzest Polski - powiedział w czasie spotkanie Sławomir Sadowski, senator Prawa i Sprawiedliwości.

- Zaczęliście swój występ od „Pieśni konfederatów barskich”. Konfederacja została zawiązana przeciwko Rosji w obronie wiary, niepodległości - zwrócił uwagę Sadowski.

Program „Z pieśnią przez dzieje Polski” przygotował i wykonał Bogusław Tadrowski wraz z paniami Stanisławą, Bożeną i Anielą.

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy