Nowy numer 42/2019 Archiwum

Bitwa o parasole

Narzucanie restauratorom, jakiego koloru parasole mogą ustawić przed swoimi lokalami, to chyba przesada.

Elbląscy urzędnicy zapowiedzieli, że w związku ze zwalczaniem samowoli reklamowej na ulicach starego miasta, nakażą restauratorom wprowadzenie... jednolitych parasoli w ich ogródkach.

Idea zwalczania kolorowych neonów, którymi obwieszone są kamieniczki na starówce jest jak najbardziej słuszna. Władze wielu polskich miast już zdecydowały, że będą chronić przestrzeń miejską przed mrugającą pstrokacizną.

Podobnie rzecz się ma w Elblągu. Remontowana z dużym wyczuciem i gustem starówka, odzyskuje niegdysiejszy blask. Wszystkie powstające na niej budynki także wydają się być przemyślane i subtelnie wkomponowują się w całość. Reklam na fasadach jest również dużo mniej, a większość nie razi oczu. Tu więc należą się pochwały naszym urzędnikom.

Ale żeby narzucać restauratorom, jaki kolor parasoli mają umieszczać przed swoimi lokalami, to już chyba przesada.

- Jakiż piękny będzie widok z wieży targowej, kiedy będą się pod nią rozpościerały jednolite, beżowe kapelusze - mówią zwolennicy rozwiązania.

Ja nie wiem, czy w imię ujednolicenia krajobrazu, trzeba posuwać się do aż tak mocnego ograniczania wolności.

Jeśli bowiem iść dalej tym tokiem rozumowania, również turyści odwiedzający elbląską starówkę w bardzo słoneczne lub deszczowe dni powinni nosić nad głowami beżowe parasole. Byłoby dobrze, gdyby - tak jak zachodzący na starówkę elblążanie - mieli beżowe ubrania.

A samochody na parkingach? Też powinny być beżowe. Kolorowe nie powinny być wpuszczane do centrum miasta.

Rozumiem, co chcą osiągnąć elbląscy urzędnicy. Ale metoda, którą wybrali, chyba nie jest najlepsza.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL