Nowy Numer 16/2024 Archiwum

700 lat pod opieką aniołów przejdź do galerii

Słynąca ze zlotów miłośników aniołów oraz pysznych ruchańców miejscowość obchodzi siedemsetne urodziny.

- Jesteśmy uczestnikami wyjątkowo wzruszającej uroczystości dla wszystkich żyjących pokoleń mieszkańców Aniołowa - mówi Halina Cieśla, prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowo, podczas czwartkowych uroczystości inaugurujących obchody 700-lecia powstania tej miejscowości.  - Kulminacją tegorocznych obchodów będzie XI Zlot Miłośników Aniołów, który odbędzie się w naszej miejscowości od 3 do 5 lipca. Przez te dni spodziewamy się w sumie ok. 2000 turystów - dodaje.

Głównym punktem inauguracji rocznicy jest wmurowanie "kapsuły czasu", w fundament najnowszego pomnika anioła, który zostanie odsłonięty już podczas zlotu.

- W tej metalowej tubie umieściliśmy m.in. listę podpisów wszystkich mieszkańców Aniołowa obecnych na uroczystościach, prace plastyczne wykonane przez dzieci, a także akt lokacyjny wraz z informacjami dotyczącymi Aniołowa i gminy Pasłęk z ostatnich kilkudziesięciu lat - mówi gość honorowy uroczystości Wiesław Śniecikowski, burmistrz Pasłęka.

- Nawiązując do historii i tradycji, także złożony przez nas akt lokacyjny rozpoczyna się odwołaniem do Boga Wszechmogącego w Trójcy Jedynego. Uczyniliśmy tak, aby archeolog, który za 200 czy 300 lat pochyli się nad tą kapsułą, wiedział, jacy ludzie żyli w Aniołowie. Wierzymy, że kiedy on będzie odczytywał nasze nazwiska z listy, my będziemy mogli patrzeć na to z góry - dodaje burmistrz Śniecikowski.

- To obecni mieszkańcy nadali pęd tej miejscowości i to, że jesteśmy tak prężnie rozwijającą się wioską jest ich wyłączną zasługą - chwali lokalną społeczność sołtys Aniołowa Zbigniew Cieśla. Jak podkreśla mieszkańcy posiadają już spore doświadczenie w promocji swojej miejscowości, dlatego też podczas obchodów organizowane są również spotkania z działaczami innych miejscowości, którzy wzorem chcieliby rozwijać swoje wioski wzorem Aniołowa.

- Przygotowania do obchodów 700-lecia już wprawdzie trwają od kilku tygodni, lecz to właśnie wmurowaniem "kapsuły czasu" inaugurujemy tegoroczne obchody. Wcześniej nasi mieszkańcy przeszli specjalne kursy, aby przygotować swoje posesje oraz móc prowadzić zajęcia dla grup, które przybędą do nas na zlot - dodaje pani Halina.

Mieszkańcy Aniołowa przygotowali dla wszystkich gości mnóstwo atrakcji. - Każda minuta zlotu będzie zapełniona - zapewnia szefowa stowarzyszenia. W programie możemy znaleźć m.in. "Anielskie warsztaty, diabelskie igraszki", "Tematyczne wariacje kulturowe," Konkurs znajomości zasad „Bezpiecznej pracy w gospodarstwie rolnym”, a także występ miejscowego teatru ognia „Angels in the fire”.

Ponadto wszyscy, którzy przyjadą do Aniołowa będą mogli spróbować także słynnych "anielskich ruchańców", przysmaku, który dostępny jest tylko tutaj. - Są to placki drożdżowe smażone na głębokim tłuszczu. Podczas przygotowania cały czas się ruszają, stąd nazwa. Z każdym zlotem robią one wśród przybyłych prawdziwą furorę i budzą zadowolenie wszystkich smakoszy - dodaje.

- Oczywiście jak każda społeczność borykamy się ze swoimi problemami i trudnościami. Pęd czasu sprawia, że często gonimy nie wiedząc nawet za czym. Kiedy od czasu do czasu zatrzymamy się, pomyślimy o innych i porozmawiamy z ludźmi, wówczas w każdym z nas może obudzić się anioł - podsumowuje sołtys.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy