Domowe wyroby, dobra muzyka i mnóstwo zabawy czeka na celebrujących odpust u św. Jakuba.
Uroczystą Mszą św. odpustową z procesją wokół kościoła rozpoczęły się Dni Jakubowe w Tolkmicku. Już po zakończeniu nabożeństwa ks. Sławomir Szczodrowski, proboszcz miejscowej parafii, zaprosił wiernych na piknik edukacyjny na miejscowym targowisku oraz zachęcał do spróbowania dostępnej tam "jakubowej strawy".
- Wszystkie przygotowane przez nas wypieki są całkowicie domowej roboty - mówi Magda Janowicz-Hoffman, szefowa Scholki Jakubowej, która na swoim stoisku prezentuje ciasta, ciasteczka, muffinki i wiele innych pyszności. - Zachęcamy do spróbowania i zakupu. A wszystkie zebrane przez nas w ten sposób pieniądze przeznaczone zostaną na funkcjonowanie naszej scholi - dodaje. - Czy były to dobrze wydane pieniądze, będzie można się przekonać już podczas drugiego dnia obchodów, kiedy to Scholka Jakubowa wystąpi na scenie - podkreśla pani Magda.
Obok łakoci domowego wypieku podczas festynu można było spróbować również wielu innych przepysznych dań, także przygotowywanych głównie przez miejscowe wspólnoty. Na ruszt można było wrzucić m.in. pierogi ruskie lub cepeliny z mięsnym farszem.
Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Nadleśnictwa Elbląg, i to nie tylko ze względów kulinarnych. W namiocie leśniczych można było bowiem spróbować wyrobów z dziczyzny, np. smalcu, kiełbasy i wędlin, ale również posłuchać ciekawych historii o obowiązkach naszych leśników. - W czasie dzisiejszego pikniku staramy się objaśniać, jak wygląda nasza codzienna praca - mówi Krzysztof Utrysko z elbląskiego nadleśnictwa. - Wyjaśniamy m.in., że odstrzał dzikiej zwierzyny to nic złego. Wielu bowiem wyobraża sobie, że jest to tylko zabijanie dla zabijania. Tymczasem gdyby nie regularne odstrzały, nasze okoliczne miejscowości byłyby wręcz "zalane" dzikami. Z jednego miotu locha może mieć bowiem nawet 12 młodych. Łatwo sobie wyobrazić, co by było, gdyby nie było to zjawisko kontrolowane - podkreśla.
Elbląskie nadleśnictwo w czasie Dni Jakubowych świętuje 70-lecie powstania. Leśnicy jak współorganizatorzy festynu zapewniali w jego czasie mnóstwo gier i zabaw, a także zawody pilarzy oraz pokaz maszyn leśnych. Zaś dla pasjonatów ornitologii przygotowano stanowiska do obserwacji ptaków.
Drugi dzień upłynie pod znakiem koncertów. Zabawę uświetnią występy muzyczne m.in. Kapeli Jakubowej, Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki czy też Kapeli Wesoła Ferajna. Jego centralnym punktem będzie Msza Św. z wprowadzeniem relikwii św. Jakuba Apostoła i z jubileuszowym dziękczynieniem.