Nowy numer 3/2019 Archiwum

Triumf sprawiedliwości

Kolejne zwycięstwo żołnierzy wyklętych. Obelisk im poświęcony zostanie odsłonięty 17 września.

Andrzej Kołakowski w jednej ze swoich piosenek śpiewał o żołnierzach wyklętych: „W ubeckich piwnicach przestrzelone czaszki, to śpiący rycerze majora Łupaszki”. I tak było przez lata. O "Łupaszce", "Pługu", "Ince" i wielu innych nie mówiono.

Nieoceniony wkład we wskrzeszenie ich w narodowej pamięci miał Janusz Kurtyka, prezes Instytutu Pamięci Narodowej. Wyklęci przez władze komunistyczne, dla nas znów stali się takimi, jakimi byli za życia: niezłomnymi.

Za dwa dni kolejna rocznica napaści Związku Sowieckiego na Polskę. By uczcić pamięć żołnierzy niezłomnych, każdy dzień jest odpowiedni, czasem jednak wydarzenie to możemy podnieść do rangi symbolu. Czyż możemy znaleźć lepszą datę niż 17 września?

Tego właśnie dnia w Kwidzynie zostanie odsłonięty obelisk upamiętniający żołnierzy wyklętych. Stanął przed Urzędem Gminy. 27 sierpnia uchwałą Rady Miejskiej miejsce to otrzymało nazwę Skwer Żołnierzy Wyklętych.

„Wieczna chwała zmarłym, hańba ich mordercom. Tętno Polski bije w przestrzelonym sercu” - śpiewa w dalszej części piosenki „Łupaszko i jego żołnierze” Kołakowski. 

Wyklęci, rozstrzelani w komunistycznych więzieniach, przez dziesięciolecia nie mający nawet grobu - powrócili. Dziś są bohaterami młodego pokolenia. Dlaczego? Bo byli wierni do końca…

Na obelisku, jaki zostanie odsłonięty w Kwidzynie, wyryto słowa ppłk Łukasza Cieplińskiego ps. Pług: „Bądź Polakiem, to znaczy całe zdolności zużyj dla dobra Polski i wszystkich Polaków”.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy