Nowy numer 48/2023 Archiwum

Zasłużyli na ten zaszczyt przejdź do galerii

Św. Mateusz Apostoł stał się patronem kanoników Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej.

- Jesteśmy tu z szacunku do naszego księdza proboszcz - mówi Eryka Tużyńska. -  Zasłużył na zaszczyt, jakim jest wyniesie do godności kanonika - przyznaje Roman Kolasiński.

- Ksiądz proboszcz jest bardzo zaangażowany w życie parafii. Jest wspaniałym człowiekiem - wymienia Marzena Oleszczuk. - Mamy do niego pełne zaufanie - akcentuje E. Tużyńska. 

Eryka Tużyńska, Roman Kolasiński i Marzenia Oleszczuk byli wśród uczestników instalacji Kanoników Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej w Nowym Stawie. Przyjechali z Nowego Dworu Gdańskiego. Ich proboszcz, ks. Antoni Mikielewicz został mianowany kanonikiem rzeczywistym.

Uroczystość instalacji kanoników Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej w parafii św. Mateusza Apostoła odbyła 21 września, w dniu odpustu parafialnego. Mszę św. sprawowali: abp Tadeusz Gocłowski, bp Ryszard Kasyna, bp Józef Wysocki wraz z licznie przybyłymi kapłanami z diecezji elbląskiej. 

Liczną grupę wiernych uczestniczących w uroczystości stanowili parafianie nowo mianowanych kanoników. 

Pochodzący z Nowego Stawu bp Ryszard Kasyna, biskup pelpliński, zaznaczył w homilii, że św. Mateusz patron wspólnoty parafialnej stał się patronem Kapituły Kolegiackiej Żuławskiej.  

Kościół św. Mateusza Apostoła do ragi Kolegiaty Żuławskiej został podniesiony w 1992 roku przez bp Andrzeja Śliwińskiego. Została erygowana przy nim kapituła. Było to w roku 2002.

- Nie zostali jednak mianowani kanonicy. Dzisiaj po 13 latach, zgodnie z decyzją i dekretem bp Jacka Jezierskiego, jesteśmy świadkami pierwszej instalacji księży kanoników rzeczywistych i honorowych tejże kapituły żuławskiej - zauważył bp Kasyna. 

- Kapitułę kolegiacką stanowi kolegium duchownych kanoników, ustanowione w celu sprawowania i uświetniania kultu Bożego w kościele kolegiackim - informuje ks. Jerzy Pawelczyk, proboszcz parafii św. Mateusza Apostoła. 

- Ustanowiona przy naszym kościele kapituła żuławska jest czwartą taką instytucją w diecezji elbląskiej. Wcześniej powstała Elbląska Kapituła Katedralna w Elblągu, Kwidzyńska Kapituła Konkatedralna w Kwidzynie oraz Pomezańska Kapituła Konkatedralna w Prabutach - dodaje.

Gospodarzem poniedziałkowej uroczystości był biskup Jacek Jezierski wraz z kapłanami.

Lista kanoników na drugiej stronie

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy