Nowy numer 47/2023 Archiwum

Kobiety - kobietom przejdź do galerii

Wygrały życie i mają nadzieję, że innym też się uda.

- Od 10 lat jestem Amazonką - mówi pani Zofia. - Dzięki takim akcjom ludzie uświadamiają sobie, że należy się kontrolować i badać. Wcześniej nie mieli o tym pojęcia - dodaje kobieta i zapewnia, że włącza się w każdą tego typu inicjatywę.  

Pani Zofia była jedną z uczestniczek happeningu integracyjno - pro-zdrowotnego oraz IX Marszu Życia i Nadziei jaki 23 września przeszedł ulicami Iławy. 

Wydarzenie było jednym z punktów Dni Walki z Rakiem Piersi - „Kobiety-kobietom”. Organizatorem zaś Stowarzyszenie Iławski Klub „Amazonek”. 

- Są wśród nas osoby, które są z nimi od początku. W ubiegłym roku miałam przyjemność porozmawiać z panią, która miała 8 różowych wstążeczek. Z każdego Marszu. Widziałam ją niedawno, powiedziała: „Do zobaczenia na marszu” - cieszy się Jadwiga Abramowicz, prezes Stowarzyszenia Iławski Klub „Amazonek”.

Celem stowarzyszenia jest wszechstronne działanie na rzecz osób po leczeniu lub w trakcie leczenia raka piersi. Członkinie grupy dbają także o propagowanie profilaktyki oraz o uświadamianie znaczenia wczesnego wykrywania choroby. 

- Z Amazonkami współpracuję od ponad 10 lat. Przeprowadzam prelekcje oraz wykłady z zagadnień dotyczących czynników profilaktycznych. Podejmuję także tematy wyjaśniające jakie czynniki mogą wywołać chorobę, oraz jakie sprzyjają jej rozwojowi - tłumaczy Ewa Górka. 

- Oczywistym jest dla mnie to, że nie mogło mnie tu zabraknąć - dodaje.

W happeningu jaki odbył się na Starym Mieście w Iławie wzięły udział osoby w różnym wieku. Część z nich przyjechała z Elbląga, Działdowa i Ostródy.

- Jedna z Amazonek zrobiła nam wielką niespodziankę. Jest w trakcie ponownego leczenia, mimo to przywiozły ją tu córki. Jest z nami, możemy się z nią zobaczyć - opowiada Jadwiga Abramowicz. 

W czasie akcji starsi mogli zbadać poziom cukru oraz ciśnienie krwi. Były także osoby, które udzielały informacji na temat profilaktyki raka piersi. Natomiast dzieci i młodzież szkolna wzięła udział w kursie pierwszej pomocy. Następnie wszyscy wspólnie przeszli ulicami miasta w IX Marszu Życia i Nadziei.   


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy