Nowy numer 50/2018 Archiwum

Służą mieszkańcom Kwidzyna przejdź do galerii

Ten sztandar to symbol ofiarnej służby i zobowiązanie na przyszłość.

- W roku 2015 przypada jubileusz 70-lecia zawodowej straży pożarnej w Kwidzynie i jej służby na rzecz mieszkańców powiatu kwidzyńskiego - mówił w czasie uroczystości nadania sztandaru Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie st. bryg. Sławomir Bogiel, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.

Struktury tworzenia straży pożarnej w mieście powierzono Janowi Ewartowskiemu. Do Kwidzyna przybył on 4 kwietnia 1945 roku.

Jak przypomniał st. bryg. Sławomir Bogiel, z powodu braku sprzętu gaśniczego pierwsze akcje ograniczały się do ochrony budynków sąsiadujących przed przeniesieniem się na nie ognia.

Na przestrzeni lat straż nabywała coraz lepszy sprzęt, jednak podstawą służby pozostają ludzie.

- Aby sprostać zadaniom stawianym naszej formacji strażacy sukcesywnie podnoszą swoje kwalifikacje ogólne i zawodowe - zapewnił Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.  

- Dzisiaj jesteśmy świadkami kolejnego historycznego wydarzenia. Z inicjatywy społeczności powiatu kwidzyńskiego Komendzie Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie zostanie nadany sztandar - dodał.

Uroczystość jaka odbyła się 25 września rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem bp Jacka Jezierskiego w katedrze św. Jana.

- Historia uczy nas, że budynki mieszkalne, świątynie, ratusze, szkoły, zabudowania gospodarcze co jakiś czas bywają burzone w wyniku działań wojennych, pożaru - wymieniał w homilii bp Jezierski.

- Historia pod pewnym względem jest nieustannym odbudowywaniem tych ruin - zwrócił uwagę biskup elbląski.

W uroczystości wzięli udział przedstawiciele służb mundurowych oraz władz. Nie zabrakło mieszkańców Kwidzyna.

- Informacja o uroczystości była bardzo dobrze nagłośnione, a więc przyszłam na nadanie sztandaru. To uwiecznienie, upamiętnienie tego, że dana organizacja istnieje - zauważała pani Teresa.

- To jest bardzo ważne wydarzenie dla naszego miasta. Jesteśmy zobowiązani, by w takich uroczystościach uczestniczyć - stwierdziła pani Agnieszka.

- Sztandar jest symbolem ofiarnej służby w ochronie życia, zdrowia i mienia dla dobra Rzeczpospolitej Polskiej i jej mieszkańców. Sztandar jest dla nas najwyższym zaszczytnym i wyróżnieniem. Jednocześnie jest zobowiązaniem na przyszłość - zadeklarował komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy