Nowy numer 49/2023 Archiwum

Młodzi chcą pomagać

Kup jeden produkt więcej niż zwykle i ofiaruj go potrzebującym.

W dużych sklepach Elbląga 25 i 26 września trwa zbiórka żywności dla osób potrzebujących. W ramach ogólnopolskiej inicjatywy "Podziel się posiłkiem".

W zbieraniu darów dla ubogich gromadzonych przez Bank Żywności pomaga młodzież ze Szkolnych Kół Caritas.

- Myślę, że można śmiało powiedzieć, że ludzie chcą wspomagać tych, którzy są w gorszej sytuacji niż oni - mówi Daniel Knopf z elbląskiego Gimnazjum nr 2. Jak ocenia, elblążanie są "całkiem hojni". - Ci, którzy dzielą się produktami, robią to z potrzeby serca - mówi.

Młodzi wolontariusze zbiórkę prowadzą od 10-tej do 19-tej. Pracują w trzech zmianach po trzy godziny. Zachęcają kupujących do nabywania przynajmniej jednego produktu więcej niż zazwyczaj i wrzucenia do stojącego przy wyjściu kosza.

- Kiedy przychodziłem na swoją turę, już jeden kosz sklepowy był pełen produktów. Teraz praktycznie wypełnił się już drugi - opowiada Daniel. - Bardzo nas to cieszy, że możemy brać udział w takiej akcji, jak ta dzisiejsza, zwłaszcza, kiedy przynoszą one tak dobre efekty - dodaje.

Wolontariusze zbierają takie produkty jak: mleko, cukier, przetwory, konserwy, mąka czy płatki śniadaniowe, ale wspierający ich akcję często do kosza wrzucają także inne rzeczy, jak słodycze, czekoladę czy kawę.

- My po prostu chcemy pomagać.. i tyle - mówi Aneta Cukerolli, uczennica elbląskiego gimnazjum Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich, która zapisała się do powstającego w jej szkole SKC. Jak mówi, chęć niesienia pomocy potrzebującym zawsze drzemała w każdym, kto wraz z nią zapisał się do koła.

Na terenie diecezji prężnie działa już kilka SKC i cały czas powstają nowe. Młodzi wolontariusze z Pasłęka zorganizowali m.in. akcję "Korek", pomoc w rehabilitacji małego Milo, czy też zbiórkę paczek dla rodzin z Ukrainy. Z kolei  SCK w Sztumie pomaga dzieciom niepełnosprawnym z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Uśnicach. Zaś SKC ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Iławie, już od pięciu lat co roku organizuje akcję "Okaż serduszko - kup jabłuszko". Kolejna edycja już w październiku.

Już od ponad 10 lat funkcjonuje za to Szkolne Koło w Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Kwidzynie. Przez ten czas liczba podjętych przez uczniów inicjatyw jest naprawdę ogromna. Jak piszą o sobie członkowie kwidzyńskiego SKC, ich głównym celem jest zwiększenie empatii i wrażliwości na potrzeby innych wśród swoich rówieśników.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy